NA KATASTROFALNE posljedice suše za hrvatsku poljoprivredu i same seljake osvrnula se danas na konferenciji za novinare Hrvatska seljačka stranka (HSS). Kažu kako su se nad hrvatske seljake nadvile dvije pošasti te kako je suša druga elementarna nepogoda koja je poharala hrvatsko selo. Kao prvu elementarnu nepogodu vide politiku hrvatske Vlade.
HSS-ovi dokazi za ovako smjelu i dramatičnu tvrdnju koju ovdje iznose su sljedeći:
1. Održavanje visokog PDV-a na hranu od 25 posto, iako je PDV na hranu u zemljama Europske unije znatno niži, odnosno barem dvostruko manji.
2. Odbijanje ublažavanja šteta od elementarnih nepogoda (ove godine to je katastrofalna suša), kako bi poljoprivrednici pogođeni tim elementarnim nepogodama morali otići u bankrot.
3. Prijedlog novog zakona o poljoprivrednom zemljištu kojim se izrazito pogoduje velikima i bogatima, a svima drugima se praktički onemogućava opstanak.
4. Onemogućavanje pametnog restrukturiranja poljoprivredne proizvodnje kroz tendenciozno uništavanje institucija, koje bi to trebale provesti u život, kao što su Hrvatska poljoprivredna komora, Poljoprivredna savjetodavna služba, a uskoro i Hrvatska poljoprivredna agencija.
"Vlada je novim prijedlogom Zakona o poljoprivrednom zemljištu već objesila omču seljaku poduzetniku, on si je ne bi trebao sam šutke namaknuti oko vrata"
"Posljedica takve politike bit će potpuni gubitak nadzora nad proizvodnjom hrane u Hrvatskoj i gubitak utjecaja na način i vrstu proizvodnje hrane. U konačnici to će značiti gubitak slobode, odnosno nakon dužničkog ropstva postat ćemo još i ovisni o tuđoj hrani", smatraju u HSS-u.
"Iako je hrvatska Vlada na početku svog mandata prilikom prosvjeda proizvođača mlijeka bez imalo srama seljake gotovo proglasila lopovima, skrećemo pažnju javnosti na činjenicu da je već godinama oko 50 posto proračuna Europske unije namijenjeno poljoprivredi", ističu HSS-ovci.
"Unatoč tome što hrvatsko selo na posljednjim izborima nije dalo povjerenje HSS-u, svom jedinom političkom zaštitniku, HSS neće odustati od politike očuvanja života u hrvatskom selu i borbe za slobodu hrvatskog seljaka-poduzetnika. Zato ovom prilikom želimo posebno istaknuti da je Vlada novim prijedlogom Zakona o poljoprivrednom zemljištu već objesila omču seljaku poduzetniku i da si je on ne bi trebao sam šutke namaknuti oko vrata", dodaju.
Zaključci koje je Predsjedništvo HSS-a prihvatilo na prijedlog Ravnateljstva za poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo i ruralni razvoj:
- HSS opetovano traži smanjenje PDV-a na hranu od 10 posto, kao i u turizmu, odnosno na razinu stopa PDV-a koje imaju i susjedne zemlje EU
- HSS traži od Vlade da, kao i 2003. godine, donese odluku o izvanrednim državnim mjerama za ublažavanje posljedica suše kako bi se spriječila propast poljoprivrednika pogođenih tom elementarnom nepogodom
- stanje na hrvatskom selu i u poljoprivredi je izvanredno, alarmantno i izrazito teško
- Hrvatska Vlada provodi mjere svjesnog zatiranja Hrvatske poljoprivredne komore i Poljoprivredne savjetodavne službe
- cilj svih dosadašnjih Vladinim mjera u poljoprivredi, na čelu s novim prijedlogom Zakona o poljoprivrednom zemljištu, je uništiti sve male i srednje poljoprivredne poduzetnike te obiteljska gospodarstva i zatrti tradicionalno hrvatsko selo
- HSS će ustrajati na politici očuvanja hrvatskog sela i borbi za uspješnu proizvodnju malih i srednjih poljoprivrednih poduzetnika i obiteljskih gospodarstava
Seljaci: 500 milijuna kuna bi bilo dovoljno za pokrivanje trećine štete
Nakon što je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina najavio isplatu ostalog dijela poticaja kao pomoć poljoprivrednicima pogođenih sušom, Hrvatski seljački savez je predložio da država isplati i 500 milijuna kuna za intervenciju područjima pogođenih sušom.
To bi, kaže predsjednik HSS-a Mijo Latin, bilo dovoljno za pokrivanje trećine štete nastale sušom. "Tih 500 milijuna je jedna trećina koja bi nešto značila. Ukoliko to hrvatska država, kao i ove zaostale potpore ne uloži u hrvatsko selo, sljedeće godine će morati barem dvije milijarde kuna izdvojiti za uvoz hrane ako bude imala odakle uvesti jer će hrvatski građani biti doslovno gladni", kaže Latin.
Hrvatski seljački savez je tražio i smanjenje PDV-a na hranu te oslobađanje godišnjeg zakupa za poljoprivredno zemljište kao i reprogramiranje kredita.