Ilustracija: Arhiva
CIJENA koju plaćaju građani zemalja EU za telefoniranje mobitelima i dalje je "nacionalna lutrija", pa je najskuplji poziv u jednoj zemlji i do osam puta skuplji u odnosu na najjeftiniji u drugoj.
Europska komisija, koja je posljednjih godina utjecala na sniženje visokih cijena roaminga, navodi u današnjem priopćenju da su razlike u cijenama neopravdane i da radi na novom prijedlogu zakona koji bi regulirao tu oblast, prenosi agencija France Presse.
Podaci EU pokazuju da je minuta razgovora 2011. varirala od 1,9 euro centi u Litvi do 14,7 euro-centi u Nizozemskoj.
Među najvećim europskim tržištima također postoji velika razlika u cijenama, navodi Komisija.
Minuta razgovora u zemlji košta 6,9 euro-centi u Italiji, a 8,8 euro-centi u najvećem gospodarstvu EU, Njemačkoj. U Britaniji minuta razgovora košta 9,7 euro-centi, a u Francuskoj i Španjolskoj čak 12,7 odnosno 13,3 euro-centa.
Povjerenica EU Neelie Kroes navodi da takve cjenovne razlike ne postoje na tržištima drugih proizvoda i usluga. Litra mlijeka, recimo, obično košta manje od eura u svim zemljama EU, dok cijena iPada gotovo da uopće ne varira.
"Ovi podaci jasno pokazuju da na 28 tržišta mobilne telefonije u Europi potrošači ne ostvaruju koristi kakve bi trebali imati na zajedničkom tržištu", navela je Kroes, dodajući da je za istinski povezan kontinent potrebna brza akcija da bi jedinstveno tržište za pola milijarde potrošača , najveće u svijetu, postalo stvarnost za pojedince i kućanstva.