Foto: FAH
HRVATSKA i njezin glavni grad prvi put su domaćini sjednice Europskog istraživačkog vijeća - najprestižnije europske organizacije za potporu vrhunskih znanstvenih istraživanja koju je osnovala Europska komisija, pa je tako danas, zahvaljujući pozivu hrvatskoga ministra znanosti, obrazovanja i sporta Vedrana Mornara, Zagreb središte promišljanja o tomu kako najbolje hrvatske znanstvenike potaknuti da svojim projektima konkuriraju za sredstva ERC-a.
Docentica na PMF-u dobila milijun i pol eura za projekt
Vernesa Smolčić, docentica je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (PMF) Sveučilišta u Zagrebu i prva znanstvenica u Hrvatskoj koja je dobila bespovratna sredstva ERC-a u iznosu od milijun i pol eura namijenjena istraživačima početnicima i to za petogodišnji projekt koji se temelji na radio pregledima neba koje ta znanstvenica vodi za internacionalne kolaboracijske projekte pod nazivom COSMOS i XXL s fokusom na istraživanju stvaranja i razvoja galaksija te crnih rupa kroz kozmološko vrijeme.
Mornar: ERC-ov godišnji proračun iznosi milijardu i 700 milijuna eura
Ministar Mornar vjeruje da će današnja sjednica ERC-a povećati prepoznatljivost hrvatske znanstvene zajednice u Europi, ali da će se i članovi ERC-a uvjeriti da u Hrvatskoj rade vrsni i talentirani znanstvenici. Uz napomenu da ERC ima godišnji proračun od milijardu i 700 milijuna eura, što je gotovo jednako godišnjem proračunu MZOS-a za cijeli sustav obrazovanja, Mornar je istaknuo da se ERC bavi kompetitivnim projektima što je u Hrvatskoj nedostajalo jer smo, rekao je, mi uglavnom imali 'znanstvenu uravnilovku' - svatko je dobio nešto i nije se pretjerano gledalo na rezultate. To se, smatra Mornar, ipak kod nas pomalo mijenja.
U okviru zasjedanja Vijeća u Zagrebu danas će se u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) održati i sastanka hrvatskih znanstvenika i dužnosnika MZOS-a koji će razgovarati o temi "Širenje sudjelovanja s dionicima sustava znanosti", te Info dan ERC-a za hrvatsku znanstvenu zajednicu na kojemu će biti govora o potrebnoj kvaliteti prijava te identificiranju potencijalnih prijavitelja projekata.
Europsko istraživačko vijeće neovisno je znanstveno-istraživačko tijelo koje čine 22 ugledna europska znanstvenika, a projekti koje financira ERC najbolja su istraživanja u Europi i znanstvenici ih dobivaju isključivo na osnovi svoje izvrsnosti.