Foto: Hina
Prve ugovore potpisali su tvrtke Agrivi s investicijom od 200.000 kuna, Thorium s investicijom od 102.000 kuna te Snap Tap koji je osigurao investiciju od 150.000 kuna.
Maras poziva investitore da se uključe u financiranje startupova
"Kroz ovaj fond želimo potaknuti investiranje u vlasnički kapital inovativnih poduzeća, koja će razviti nove proizvode i biti konkurentnija na međunarodnom tržištu. Moramo ulagati u inovativne tvrtke, tvrtke koje daju dodanu vrijednost i koje imaju veliki globalni potencijal. Posljednjih godina sve veću pažnju posvećujemo ovakvim ulaganjima i želja nam je da što više ojačamo startup scenu u Hrvatskoj" , poručio je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras istaknuvši da su bespovratna sredstva velika pomoć poduzetnicima u prvim fazama razvoja tvrtki te pozvao i druge potencijalne investitore da ulažu u ovakve projekte, umjesto da novac drže na računima banaka.
Darko Liović, predsjednik Uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), dodao je kako tvrtke u razvoju pokazuju snažan interes za ovim programom te da je u postupku evaluacija još šest projekata.
Novac ide za plaće inženjera
"Predviđenih pet milijuna kuna bit će potrošeno do kraja godine, a najveći dio sredstava iz ovog programa bit će investiran u plaće inženjera“, dodao je Liović.
Pre-seed fond funkcionira tako da hrvatski startupi, koji osiguraju investicije privatnih ulagača i poslovnih anđela, dobiju bespovratnu potporu u visini privatnog ulaganja, i to u vrijednosti od 50 tisuća do 200 tisuća kuna.
"Potpora će nam pomoći da podignemo kapacitet i da krenemo naprijed. Trenutno smo prisutni u preko 130 zemalja svijeta. Ova sredstva uložiti ćemo u plaće inženjera koji će razviti nove proizvode.", poručio je Matija Žulj iz Agrivija.
Svoja financijska sredstva odlučili smo uložiti u najbolje projekte, a ova nam je potpora od velike važnosti kako bismo pomogli još više startupova da se profiliraju na tržištu“, zaključio je Mihovil Barančić, suosnivač ZIP-a i jedan od ulagača.