Foto: Hvar/Hina
BRITANSKI Guardian se ususret sutrašnjoj konferenciji koja promovira istraživanje nafte i plina u Jadranu osvrnuo na rastući otpor prema eksploataciji podmorja u Hrvatskoj.
Mjesečarenje na putu bez povratka
Paul Bradbury, koji s Hvara promiče turističke web stranice kaže da su "nafta i plin samoubojstvo turizma".
"Hrvati mjesečare na putu bez povratka bez poštene kampanje koja bi probudila javnu svijest. Hvar je najsunčaniji otok u Europi, ali je ovisan o svojem nedirnutom i neokaljanom moru," rekao je Bradbury.
Kritičari tvrde da dobrobiti istraživanja nafte i plina ne pretežu nad potencijalnim rizicima po turizam i okoliš.
Najstroži kriteriji
Suprotno gledište nudi predsjednica uprave Agencije za ugljikovodike Barbara Dorić s tvrdnjom da su turizam i sektori nafte i plina u Hrvatskoj koegzistirali 40 godina i da Italija u Jadranskom moru ima 140 platformi i bušotina.
Populistička prigoda za Milanovića
Luka Orešković, supredsjedatelj grupe Emerging Europe i član vladine grupe na Sveučilištu Harvard, za Guardian je komentirao poziv premijera Milanovića da se pitanje istraživanja Jadrana riješi referendumom.
"Milanović vidi brzu dobrobit s tom populističkom mjerom, pogotovo među biračima koji žive od turizma. Opozicija postupku (istraživanja) nafte i plina je krajnje besadržajna u smislu stvarnih argumenata, ali dvije godine nakon najave tendera postaje ključno pitanje. Ako ode na referendum, to bi moglo značiti kraj, jer je javno mišljenje uglavnom protiv eksploatacije", rekao je Orešković.
Prema pisanju Guardiana, postupku ne pomaže niti promidžba supruge Tonyja Blaira. CASA je u komentaru njenog lobiranja napisala da ne može procijeniti važnost njezine uloge i što ona znači za Jadran.
"Mi sumnjamo, temeljem njenih prijašnjih akcija, da to neće biti u zajedničkom interesu populacije, prirodnog blaga, ribolovne i turističke industrije".