250 do 300 eura po glavi stanovnika
"Osigurat ćemo da teritorijalni ustroj Hrvatske omogući optimalno korištenje sredstava iz strukturnih fondova, da sve institucije u ovoj državi, svi pojedinci i svi oni koji mogu, koriste EU fondove već u prvoj godini punopravnog članstva", kaže ministar regionalnog razvoja i EU fondova Branko Grčić, Hrvatska će moći povući od 250 do 300 eura po glavi stanovnika.
"To zapravo odgovara, u našem slučaju, onih 1,1 milijardi eura kojih ćemu u prvoj punoj godini članstva imati na raspolaganju. Svake iduće godine, sve tamo do 2020. taj će se iznos povećavati", rekao je Grčić.
Lovrinčević: Problem je u tome što je Kontinentalna Hrvatska prevelika regija
"Dobro je da cijeli teritorij može aplicirati za sredstva iz EU fondova, ali sve ostalo je loše", kaže Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta koji je izrađivao studiju o mogućim modelima statističkih podjela.
Ovo je podjela po autro-ugarskom modelu
Protiv modela podjele Hrvatske na dvije regije je i Hrvatski demokratski slobodarski savez Dalmacije (HDSSD), koji smatra kako je ovdje u pitanju regionalizacija po austro-ugarskom modelu. Njihovo priopćenje koje potpisuje predsjednik stranke Hrvoje Tomasović prenosimo u cijelosti.
Da je Kukuriku vlada lažljiva i dezorijentirana u vremenu i prostoru sada je već valjda jasno i njihovim članovima, glasačima i zagovaračima. Ako im mi ostali nismo vjerovali, vjerojatno njihovi glasači jesu koji su sada ostali izvarani.
Citiramo iz Plana 21 točku 3. Kukuriku koalicije koja se odnosi na regionalni razvoj Hrvatske i na korištenje fondova iz Eu : "U sklopu nove financijske perspektive Europske unije od 2014. godine zatražit ćemo dogovor s Europskom unijom o novom preustroju statističkih (razvojnih) regija u Hrvatskoj sa sadašnje tri na novih pet, kako bismo u punoj mjeri osigurali uvjete za ravnomjeran i brz regionalni razvoj na temelju korištenja fondova Europske unije. Po uzoru na iskustva mnogih drugih zemalja članica Europske unije, decentralizirat ćemo upravljanje regionalnim operativnim programima, tako da ćemo upravljanje operativnim programima za regionalnu konkurentnost dopustiti na NUTS 2 regionalnoj razini. U tom smislu već od 2012. intenzivno treba jačati kapacitete regionalnih razina vlasti, kako bi bile spremne za preuzimanje upravljanja operativnim programima za regionalni razvoj. se zalaže za novi regionalni ustroj Republike Hrvatske." Naravno da se ne radi o navodno "ozbiljnoj" političkoj grupaciji sa "ozbiljnim" 21 planom za spas Hrvatske bilo bi smiješno, a ovako je zaprepašćujuće do koje mjere oni sami sebe svode na cirkusante lakrdijaše koji se poigravaju Hrvatskom državom.
Apsolutno je neprihvatljiva za HDSSD-u podjela Hrvatske države po AUSTRO-UGARSKOM modelu, Madžarima kontinentalna Hrvatska (nekad Hrvatska i Slavonija), a Austriji Jadranska Hrvatska (nekada Austrijsko primorje i Dalmacija). Takvo pogodovanje nekim navodno samo kukuriku razumljivim nevidljivim silama iz EU nije jasno niti njihovim članovima, a kamoli Hrvatskim građanima koji žele dobro svojoj zemlji.
Kao politička stranka regionalne orijentacije, HDSSD prihvaća samo prijedloge novog regionalnog ustroja prema kojemu bi se Hrvatska sastojala iz pet regija: Dalmacija (Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska županija s oko 857.000 stanovnika), Slavonija i Baranja (Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Virovitičko-podravska županija s oko 806.000 stanovnika), Sjeverozapadna Hrvatska (Međimurska, Varaždinska, Krapinsko-zagorska, Zagrebačka, Koprivničko-križevačka i Bjelovarsko-bilogorska županija s oko 976.000 stanovnika), Jugozapadna Hrvatska (Istra, Primorsko-goranska, Karlovačka, Ličko-senjska i Sisačko-moslavačka županija s oko 857.000 stanovnika) i Grad Zagreb ( s oko 792.000 stanovnika) jer regija je zemljišna površina definirana posebnim karakteristikama koje tu regiju čine jedinstvenom i drugačijom od drugih područja (npr. upravno-administrativne; statističke; planske-razvojne; kulturne-povijesne …).
Ovakva podjela na dvije regije ne ide u prilog decentralizacije nego nove centralizacije gdje bi Zagreb i Istra kao najrazvijeniji dijelovi tih novih Austro-Ugarskih regija ponovno bili u prednosti ispred nerazvijenih regija Dalmacije i Slavonije! Ne treba nam nova Austro-Ugarska! Treba nam moderna Hrvatska država logično regionalno ustrojena u 5 regija!