Kad izađe iz zatvora na slobodan vikend, Maćešić smije sjesti za volan!

Foto: Daniel Kasap / Pixsell

DEJAN MAĆEŠIĆ, suvlasnik firme One2Play, napokon je završio u zatvoru. Na slobodi je bio godinu dana nakon što je pravomoćnom postala sudska presuda za prometnu nesreću u kojoj je Maćešić usmrtio mladog Sinišu Smiljanića nakon što je pijan prošao kroz crveno svjetlo na semaforu.

> Sve o sramotnom slučaju Maćešić doznajte na Indexu

Maćešić je poslan na izdržavanje kazne u Valturu, gdje će nakon određenog vremena imati pravo na slobodne vikende i godišnji odmor. I već tada će moći ponovo sjeti za volan!

"Obavijest o upisu izrečene mjere zabrane upravljanja motornim vozilom osuđenicima se dostavlja nakon izlaska iz zatvora, budući im se ista ne može uručiti dok se nalaze na izdržavanju kazne tj. u zatvoru. S obzirom na to da im obavijest o upisu izrečene mjere zabrane upravljanja motornim vozilom nije uručena te mjera nije počela teći, na slobodnom vikendu ili godišnjem odmoru mogu upravljati motornim vozilom", kažu za Index iz Ministarstva unutarnjih poslova.

Pijan divljao po cestama i prolazio bez kazne

Podsjetimo, Maćešić je zbog prometne nesreće u kojoj je stradao Siniša Smiljanić osuđen na sramotno niskih dvije godine zatvora (iako zakon za ovo kazneno djelo propisuje kaznu od tri do deset godina zatvora), a izrečena mu je i zabrana upravljanja motornim vozilima na rok od pet godina. No, kako odredba o zabrani vožnje počinje teći tek nakon što Maćešić odsluži kaznu, kod privremenih izlazaka iz zatvora moći će neometano upravljati automobilom.


To će mu biti omogućeno iako je notorna činjenica da Maćešić na cestama predstavlja opasnost po sigurnost građana. Suvlasnik One2Playja je, naime, čak 35 puta evidentiran u raznim prometnim prekršajima, ali tek nekoliko puta je zbog toga pravomoćno osuđivan.

Jedan takav prekršaj počinio je 23. listopada 2010. godine, kada ga je zagrebačka policija u 3:10 sati ujutro zatekla pijanog za volanom. Izmjereno mu je 1,07 promila alkohola. Ovaj slučaj vukao se po ladicama hrvatskog pravosuđa tri i pol godine, sve do 5. veljače ove godine, kada je pravomoćno kažnjen globom od 2000 kuna. Vozačka dozvola mu nije oduzeta, iako bi takvom mjerom Prekršajni sud u Zagrebu mogao Maćešića onemogućiti u upravljanju automobilom kada iz zatvora izađe na slobodan vikend ili godišnji odmor.

Tužili Hrvatsku Europskom sudu za ljudska prava

Za obitelj Smiljanić to je samo još jedan razlog da se osjećaju izigranima od strane hrvatskog pravosuđa. Sudovi i institucije su, smatra obitelj Smiljanić, zbog svoje neprofesionalnosti, aljkavosti, a možda i korupcije djelomično odgovorni za smrt njihovog Siniše. Da je Maćešić zbog vožnje u pijanom stanju u listopadu 2010. pravovremeno procesuiran i da mu je bila oduzeta vozačka dozvola, do nesreće u kojoj je Siniša Smiljanić poginuo u srpnju 2012. godine možda ne bi ni došlo.

S obzirom da je proces koji se u Hrvatskoj vodio protiv Maćešića suspektan na svim razinama, obitelj Smiljanić zaštitu je pokušala tražiti od Ustavnog suda. No, njihov podnesak je odbijen uz suludo obrazloženje da nemaju pravo na tužbu zato što - nisu direktno oštećeni Sinišinom smrću?! Nije im stoga ostalo ništa drugo nego da tužbu protiv Republike Hrvatske pokrenu na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Podnesak Europskom sudu za ljudska prava poslali su u svibnju ove godine, te od tajništva tog suda dobili odgovor u kojem stoji da će njihov zahtjev biti razmotren u najkraćem mogućem roku. Svjesni su, kaže nam Sinišin otac Milenko Smiljanić, da im obiteljsku tragediju koju su pretrpjeli nikakva sudska odluka ne može olakšati, ali ne odustaju od borbe zbog svih ostalih "maćešića" koji ugrožavaju nedužne ljude na hrvatskim cestama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.