"Ljudi nemaju što jesti, a podržavaju one koji im pričaju bajke o Srbima, Hrvatima i Bošnjacima"

Foto: Hina, Index

BOSNA I HERCEGOVINA je odabrala. Dvadeset i četiri godine nakon prvih Općih izbora, narod Bosne i Hercegovine birao je skoro isto kao 1990. godine.

Bošnjaci su se priklonili stranci SDA i Bakiru Izetbegoviću, sinu prvog predsjednika BiH i osnivača stranke Alije Izetbegovića. Hrvate će ponovno nakon osam godina predstavljati HDZ i Dragan Čović, dok će se u Republici Srpskoj za vlast boriti dosad dominantni Dodikov SNSD i sve jači SDS.

Oni koji su BiH doveli do statusa jedne od najjadnijih i najsiromašnijih zemalja Europe imat će priliku nastaviti isto raditi i sljedeće četiri godine, a takav izbor nije nikoga iznenadio...

"Rezultati su uglavnom u skladu s očekivanim, izuzev dobrog rezultata Demokratske fronte, koji je vjerujem, svih iznenadio", kaže u razgovoru za Index Ešref Kenan Rašidagić, profesor na sarajevskom Fakultetu političkih znanosti.

"Masovno opredjeljenje Bošnjaka za SDA i Hrvata za HDZ je očekivani proizvod inata"

Smatra da stanovnici BiH, koji godinama poručuju da žele bolji život i promjene, i nisu imali izbor koji bi im to donio preko noći.

"Svi su za promjene, ali na glasačkom listiću ne postoji takva crno-bijela situacija da izbor neke stranke garantira bolji život od druge koja garantira status quo. Masovno opredjeljenje Bošnjaka za SDA i Hrvata za HDZ ne predstavlja recimo zadovoljstvo politikom ovih stranaka, nego je očekivani proizvod inata i nezadovoljstva birača situacijom gdje se ove velike stranke postizbornim igricama nastojalo izbaciti iz vlasti."

"S druge strane, kredibilnost tvrdnji tzv. "reformskih" stranaka je pod velikim znakom pitanja. Kako najbogatiji čovjek u BiH, čije se ime već dvije decenije veže za sve moguće vrste kriminala i afera, može sebe predstavljati kao principijelnog borca protiv korupcije i kriminala? Kako lider stranke, koji je momentalno u pritvoru zbog krupnog privrednog kriminala, može nuditi kvalitativnu alternativu trenutno vladajućoj stranci. Kako se političari čija višedecenijska karijera traje neprekidno od nekadašnjih SK, SSO, SSRN mogu kredibilno biti smatrani "novim licima" i "pobornicima promjena", pita se prof. Rašidagić.

"SDP je gubitnik, došlo mu je na naplatu previše faktura iz prošlosti"

Iznenađenje izbora je Demokratska fronta, koju je osnovao bivši član Predsjedništva BiH Željko Komšić, nakon što je napustio SDP. Upravo je njegova bivša stranka, koja je prije četiri godine pomela konkurenciju, najveći gubitnik ovih izbora.

Izbori su pokazali i da u Republici Srpskoj, u kojoj se puno lošije živi nego u FBiH, nestaje dominacija Milorada Dodika, čiji je kandidat čak izgubio u borbi za Predsjedništvo BiH.

"Pobjednici su jasni - SDA, posebno u Federaciji, zatim Demokratska fronta, koja je ostvarila odličan rezultat, posebno imajući u vidu da se radi o novoj stranci, koja je infrastrukturu, aktiviste i saveznike tražila "u hodu". Izbor umjerenog, neostrašćenog i iskusnog političara Mladena Ivanića u Predsjedništvo BiH i općenito rezultat opozicije u Republici Srpskoj također predstavlja veliki uspjeh iz razloga što je ozbiljno načeo apsolutnu dominaciju SNSD-a nad kompletnim političkim životom u RS-u."

A gubitnici?

"Najveći gubitnik je svakako SDP, kojem je na naplatu dospjelo previše faktura iz prošlosti i neprincipijelno koketiranje s nacionalnim strankama u prošlom mandatu, optužbe za korupciju i zanemarivanje interesa izborne baze, koju čine uglavnom mladi i urbani u većinski bošnjačkim sredinama. Lideri SDP-a su olako uzeli njihovu lojalnost kao gotovu stvar, potpuno zanemarujući da je u međuvremenu po prvi put došlo do stvaranja jedne kredibilne stranke koja cilja na isto glasačko tijelo - Demokratske fronte. SDP je predizbornu kampanju vodio po standardnom obrascu borbe protiv nacionalnih stranaka, potpuno zanemarujući DF koji im je preoteo većinu glasača pomoću novog programa, osvježenog prvog ešalona kandidata i naprosto boljim PR-om."

Mujkić: SDP je pometen

Slično razmišlja i Asim Mujkić, također profesor s Fakulteta političkih znanosti u Sarajevu.

"SDP je doslovno pometen s političke scene i to do te mjere da je danas čak upitno poslaničko mjesto za predsjednika ove partije u državnom parlamentu", kaže za Index Mujkić, koji se osvrnuo i na pobjednike.

"Pobjednici su zacijelo SDS, SDA i neizbježni HDZ, dakle, ona trojka koja je dominirala bosanskohercegovačkom političkom scenom veći dio protekla dva desetljeća."

Rašidagić: Radončić gubitnik, debakl bivšeg vođe muslimanske zajednice u BiH

Jedan od gubitnika izbora, smatra prof. Rašidagić, je Fahrudin Radončić, vlasnik najčitanije dnevne novine u BiH Dnevnog avaza i osnivač SBB-a.

"Radončić je jedan od tragičara izbora. Uložio je nevjerojatnu količinu energije i novca, imao na svojoj strani najjači printani medij u zemlji i nije se libio koristiti najprljavijim metodama blaćenja protivnika, prvenstveno SDA i svog najvećeg suparnika Bakira Izetbegovića, da bi na kraju po drugi put izgubio izbore za člana Predsjedništva, dok mu stranka nije ni blizu onog rezultata koji su očekivali."

Izborni debakl doživio je i bivši vođa muslimanske zajednice u BiH Mustafa Cerić.

"Njegove ambicije bile su u ogromnom nesrazmjeru s realnošću na terenu gdje od početka nije uživao gotovo nikakvu podršku birača. Velike najave pobjede, reforme cjelokupnog društva, oštra kritika isključivo SDA i Izetbegovića, a sve to u odsustvu bilo kakve stranačke infrastrukture na kraju su naštetili i njegovom moralnom integritetu budući da je veliki dio Bošnjaka posumnjao u postojanje nekakvog zakulisnog `deala´ s liderom SBB-a Radončićem. To sebi Cerić nije smio nipošto dopustiti."

Profesoru Rašidagiću razumljivo je što su se Hrvati ponovno odlučili za HDZ.

"Hrvati su se konsolidirali oko HDZ-a, što je u potpunosti razumljivo budući da su njihova malobrojnost i pokušaji da ih se isključi iz vlasti u proteklom periodu doveli do toga da se danas osjećaju ugroženom manjinom. Ugrožene manjine uvijek konvergiraju i homogeniziraju se oko određene elite, programa, cilja", kaže Rašidagić koji vidi sazrijevanje biračkog dijela.

"Vjerujem da je došlo do sazrijevanja biračkog tijela, pogotovo među Bošnjacima, koji su svoje glasove rasporedili na nekoliko stranaka koje su gotovo sve, izuzev SDA, a priori nenacionalno po svojem opredjeljenju i programu (SBB, DF, SDP, Naša stranka). U RS-u je došlo do pluralizacije političke scene u Republici Srpskoj što je povoljan znak, budući da su glasači kaznili isključivo inzistiranje SNSD-a na nacionalističkoj izbornoj retorici i pokazali da, makar dijelom, brinu o realnim društvenim, ekonomskim i inim problemima."

Mujkić: Narod nije birao programe, to nikog ne zanima

S druge strane, prof. Mujkić smatra da je narod nastavio birati prema etničkoj pripadnosti, a ne prema ponuđenim programima stranaka.

"Ne znam kako je u Hrvatskoj, ali ovdje narod nikada nije birao prema tamo nekim programima. To nikog ne obavezuje, niti to itko čita, čak, čini mi se ni oni koji te programe zastupaju. Ovdje se glasalo s namjerom da se kazni prethodni politički establishment, osobito SNSD i SDP, koji se za vrijeme svoje vladavine nisu pokazali nimalo drukčijim od njihovih nacionalističkih prethodnika."

"Strah me je i pomisliti što će se dogoditi ako izgladnjeli i poplavljeni narod izađe na ulice!

Prof. Mujkić je za Index otkrio što očekuje u sljedeće četiri godine.

"Ako ne bude značajnih pritisaka iz Bruxellesa, ali i Washingtona, nacionalistički lideri će nastaviti sa svojim međusobnom isključivim nacionalističkim programima. Zemlja će siromašiti, te će se stvoriti masa osiromašenog stanovništva koja će tražiti krivca za svoje stanje. Bojim se da je standardni spin političkih stranaka, koje su nezadovoljstvo građana usmjeravali prema etničkom drugom kao krivcu, izgubio na uvjerljivosti. Kada dođe taj dan, između naroda i političke elite, koja navodno zastupa njegove vitalne nacionalne interese, tada neće više stajati nitko osim možda kordona slabo plaćenih policajaca. Strah me je i pomisliti što bi se sve moglo dogoditi ako dođe do tih prosvjeda izgladnjelog i poplavljenog naroda."

"Skupljaju se crni olujni oblaci krize i nezadovoljstva"

Isto pitanje postavili smo i prof. Rašidagiću...

"U političkom smislu u Federaciji možemo očekivati konsolidaciju, a u Republici Srpskoj zaživljavanje političkog pluralizma, kao što sam već ranije naveo, ali i produbljivanje ekonomske i financijske krize u oba entiteta i sve veće probleme koji naposljetku mogu dovesti do ponavljanja nemira iz februara ove godine koji su kulminirali paljenjem zgrade Predsjedništva i pojedinih kantonalnih vlada. Budžeti su potpuno prazni, pozajmice MMF-a koje je prethodna garnitura koristila da bi kupila socijalni mir i osigurala ostanak na vlasti dolaze na naplatu, a europski put (i pristup EU fondovima) ostaje blokiran, bez naznaka da će se u tom pogledu nešto posebno promijeniti. Na horizontu se skupljaju crni olujni oblaci krize i nezadovoljstva. U takvoj situaciji, iz pozicije nepristranog promatrača nije potpuno neosnovano postaviti pitanje je li političkim strankama koje na osnovu rezultata mogu sudjelovati u pravljenju koalicija pametnije izabrati ulogu opozicije, nego sudjelovati u vlasti koja će biti kriva za sve što će se dešavati u naredne četiri godine."

Građani Sarajeva: Bolje nismo ni zaslužili

Provjerili smo i što o izborima misle građani Sarajeva, na čijim je ulicama od prosvjeda u veljači danas ostao samo jedan prosvjednik. Većina smatra da se ništa bitnije u BiH neće promijeniti nakon ovih izbora, te da može biti samo gore.

"Gubitnici izbora su SDP, koji je to zaslužio, te onih pedesetak posto koji nisu izašli na izbore, ili su pisali i crtali po listićima. A na kraju će oni najviše kritizirati", rekao je za Index poznati bosanskohercegovački glumac Nermin Tulić.

"Većina od onih koji su izašli na izbore, a to su glasači a ne birači, su glasali po etničkoj pripadnosti i to ništa ne iznenađuje. Činjenica je da se stranke/partije nisu puno ni trudile iznijeti svoje programe, a na kraju krajeva ni glasači ne čitaju programe nego slušaju svoje vođe. Bojim se da će ovi biti četiri izgubljene godine. No, pričekajmo postizborne koalicije."

Rezultatima izbora razočaran je student Ivan Krišto.

"Izbore sam vidio kao priliku da oni koji su zaposleni u državnim institucijama, a dolaze ispred nekih političkih stranaka, osiguraju sebi još jedan mandat. Jer, ako usporedimo izlaznost na izbore i članstvo političkih stranaka, možemo zaključiti da je na izbore izašao samo stranački kadar i interesno povezani pojedinci s određenim političkim strankama.  Žao mi je što u nekim mjestima izlaznost jedva prelazi 50%. "GLASAJ ili TRPI", a vjerojatno će mnogi i u sljedeće četiri godine trpjeti."

Umirovljenica Amila Đogić prestala se nadati promjenama.

"Nikad mi jedna stvar neće biti jasna. Ne znam nijednu osobu koja glasa za stranke koje pobjeđuju, a one svake dvije godine imaju sve više i više glasova. Ali sami smo krivi. Pogotovo mladi koji su godinama bez posla, a kada dođu izbori ne glasaju. Takav narod i ne zaslužuje bolje od ovog jada u kojem živimo."

Anel Jaganjac ima posao, radi u državnoj firmi, ali ni on nije zadovoljan situacijom u državi.

"Biraju se nacionalisti, a ne političari koji će BiH izvesti iz krize i ljudima omogućiti bolji život. Pobijedit će onaj koji kaže da će se RS odcijepiti odnosno onaj koji kaže da će je ukinuti, Hrvati će izabrati onog koji kaže da će dobiti svoj entitet... To je narodu najbitnije, a ne zanima ih kako će i od čega živjeti u tom entitetu."

Amela Hajdarević još uvijek ide u srednju školu, nije imala pravo glasa na ovim izborima, ali nam je otkrila jednu stvar koja možda najbolje pokazuje kako razmišlja narod u BiH.

"Radila sam u jednoj agenciji za istraživanje javnog mnijenja. Nazovem staricu u Zenicu i pitam je od čega živi, a ona mi odgovori da gotovo nema što jesti jer je samo jedno zaposleno od njih sedam u kući. Zatim je pitam kako je zadovoljna radom vladajuće stranke, a ona mi odgovara da je oduševljena jer oni ne daju Srbima da se odcijepe. Onda nazovem umirovljenika u Republici Srpskoj koji živi sam i od 40 KM mjesečno (otprilike 200 kuna). Znate li što on misli o Miloradu Dodiku? "To je jedan divan čovjek, koji se bori za nas Srbe." I je li to normalno?! Da ljudi nemaju što jesti, ali da podržavaju one koji im pričaju bajke o Srbima, Hrvatima, Bošnjacima?"

Bise: Pobjeda nacionalista je poraz Bosne i Hercegovine

Nermin Bise, poznati mostarski novinar, okušao se u politici. Unija socijaldemokrata, čiji je Bise bio predstavnik na ovim izborima, loše je prošla.

"Borba da naš glas dopre do građana bila je najbliža ovom poređenju: Kao da smo čačkalicama krenuli na tenkove. U BiH se mora ujediniti ljevica. Najjaču stranku socijaldemokratske orijentacije mora napustiti Lagumdžija, a sve ove rascjepkane stranke koje je Lagumdžija producirao da bi imao svoj osnovni interes treba sada ujediniti i napraviti jak lijevi politički blok koji se jedini može upustiti u borbu za državu BiH koja je pred raspadom i koju će ovi klero-naciokrati i definitivno razbiti", kaže Bise., koji se osvrnuo na pobjednike izbora.

"Pobjeda nacionalista je poraz Bosne i Hercegovine. Birali su oni kojima je dobro, a oni koji nisu birali sada kritiziraju, mislim na ljude koji nisu izašli na izbore. Oni koji su htjeli promjene, njihov glas je neznatan i to je poraz države i njenog opstanka. Bojim se da ćemo s ovom vlasti dočekati sahranu Bosne i Hercegovine, a suodgovornost za to imaju oni koji glasali za takav rasplet."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.