Foto: Hina
POD "paljbom" HDZ-ova Gorana Marića, zamjenik guvernera HNB-a Relja Martić napustio je danas sabornicu pri samom kraju rasprave o polugodišnjem izvješću HNB-a i tako "zaradio" upozorenje predsjedavajućeg Milorada Batinića (HNS).
"Ništa niste učinili"
HNB je prozvao da nije poduzela ništa kako bi ubrzala izlazak Hrvatske iz krize.
"Ništa niste učinili, jer vas Hrvatska ne interesira ni hrvatski narod, cijela Hrvatska je pod ovrhama, a vi bježite iz Sabora dok ja govorim, sjajno", optužio je Marić Martića koji je napuštao sabornicu.
Na oštre Marićeve riječi reagirao je predsjedavajući Batinić, zamolivši zastupnika za "malo više korektnosti".
Lesar: HNB je statističar
Na Lesarovu primjedbu da je HNB "statističar, umjesto sukreatora ekonomske politike" replicirao je HDSSB-ov Krešimir Bubalo, koji upozorava da strane banke drže više od 90 posto hrvatskog tržišta te da je teško očekivati da će Hrvatska moći usmjeravati njihovu politiku.
Na vlasništvo stranih nad domaćim bankama upozorava i SDP-ov Draženko Pandek.
"Mislim da je privatizacija devedesetih pokazala da, ako netko otkupi, na primjer, veliku neku mljekarsku industriju, da je potpuno nebitno da li je Hrvat, da li je Nijemac, da li je Španjolac. On poslije to proda, novce odnese van, a poslije nam onda njihove bivše supruge drže lekcije u stilu Marije Antoanete o tome zašto smo siromašni", upozorio je Pandek.
Jelaš: Financijska stabilnost banaka ne može biti sama po sebi cilj
Nadica Jelaš (SDP) ističe da financijska stabilnost banaka "ne može biti sama po sebi cilj, dok građani i državni proračun jedva preživljavaju".
Upozorila je da se banke u posljednje vrijeme intenzivno razdužuju, da vraćaju kapital bankama majkama u inozemstvu, jer ga u Hrvatskoj ne mogu plasirati. Inozemni kapital supstituiraju neusporedivo jeftinijim domaćim depozitima i tako troškove poslovanja i povećavaju dobit, tumači Jelaš.
Takvo ponašanje banaka smatra kratkovidnom politikom, a smatra da se banke moraju riješiti loših kredita, makar i otpisom te aktivno sudjelovati u oporavku realnog sektora, građana i države.
"Ako to neće činiti, neće imati kome plasirati novac, a banke upravo od toga žive", upozorila je Jelaš.