Ilustracija: Index
Dobivam 1500 eura, imam plaćen smještaj i dva obroka
On dodaje kako je zadovoljan plaćom. "Štoviše, odlična je jer dobivam 1500 eura, a imam plaćen smještaj i dva obroka. To mi omogućuje da svaka dva do tri tjedna dođem po nekoliko dana kući. Kad imaš toliku plaću onda si možeš priuštiti 73 eura za povratnu kartu, a mene srce vuče ovamo. Najgore je što sam morao ostaviti svoje Vinkovce", priznaje mladić. Kaže da se u Vinkovce želi vratiti kad-tad, ali dok do toga ne dođe u Njemačkoj će mu se pridružiti djevojka.
"Radim u skladištu u jednoj prodavaonici i dobri su uvjeti, ali ne radim od početka ondje. Kad nađem nekakav bolji posao, ja ga prihvatim. Nadam se da ću jednom pronaći posao koji ću imati do mirovine jer se nipošto ne namjeravam vratiti", za Glas Slavonije priznaje Perković.
Osim pojedinaca, prema Njemačkoj idu i cijele obitelji iz Slavonije. Jedan od onih koji je cijelu obitelj preselio u Njemačku je Marko Katić iz Osijeka koji kaže da mu je u Njemačkoj odlično te da je uspio otvoriti svoje poduzeće u kojem upošljava 90 radnika. Dok mu je obitelj bila tu mjesečno im je slao po 1500 eura.
"Onaj tko želi raditi može lako naći posao"
"Recite mi samo s kojim bih poslom u Hrvatskoj mogao uštedjeti toliki novac? Onaj tko hoće raditi u Njemačkoj lako može pronaći posao, zaraditi i uštedjeti. I moja supruga ondje radi na poslovima čišćenja, a i djeca su mi se odlično snašla. Govore njemački i engleski, ali jezik je najmanji problem. Važni su rad i volja", ispričao je Katić koji četiri puta godišnje dolazi u Osijek.
A koliki su razmjeri iseljavanja dobro znaju vozači autobusa. Jedan od tih je vozač Čazmatransa Franjo Šandrovčan koji je i ove subote za Njemačku odveo pun autobus ljudi iz svih dijelova Slavonije.
"Posljednja stanica gdje kupimo putnike je u Mariboru, a ako u Varaždinu kažu da ih u Mariboru nema onda odmah krećemo u Njemačku. Ima vam ovdje svakakvih ljudi, čak i onih koji idu tamo s cijelim obiteljima bez ikakve preporuke. Sjećam se Vukovarca koji je sa sobom odveo suprugu i četvero djece na neviđeno", za Glas Slavonije priča Šandrovčan koji kaže da ovakve gužve prema Njemačkoj ne pamti još od Domovinskog rata.