Screenshot: HRT
INFORMACIJA o malverzacijama u velikoj državnoj tvrtci koju je SOA objavila u svojem drugom javnom izvješću podigla je dosta prašine u medijima. Dok mediji kao kandidata za korupciju navode Atlantsku plovidbu, iz te tvrtke sve demantiraju.
Atlantska plovidba posljednje znatnije stjecanje provela je 2004. godine provedbom programa radničkog dioničarstva. Ekonomski analitičar Damir Novotny komentirao je za HRT navodnu aferu Atlantske plovidbe.
Čeka li nas nova afera Spice?
SOA spominje da je šteta učinjena na teret državnog proračuna, no to je moglo biti samo na teret udjela koji ima Vlada u tom dioničarskom društvu, na teret udjela Vladinih dionica, iako su mnoga takva dionička društva imala u portfeljima dionice koje su otkupili i prodavali na tržištu, a da za to nisu imali odgovarajuće pokriće", ističe Novotny.
"Kada je Vlada manjinski dioničar ona mora štititi svoje interese, za to treba biti nadležna Državna revizija, kontrolirati, a i DORH, koji štiti Vladin interes. Naravno, odgovorni su i predstavnici Vlade u samim dioničkim društvima i njihovim organima. Ako je to sve skupa zakazalo, a Vlada je u preko 200-tinjak poduzeća dioničar, tada bismo trebali govoriti o nedostatku institucionalnog okvira, koji je morao štititi državno vlasništvo", zaključuje Novotny.