JUČERAŠNJA deložacija obitelji Vukić izazvala je lavinu reakcija. Medijima je stigao i mail prijateljice i kume obitelji Vukić, aktivistice Udruge Živi zid u kojem poziva građane da pomognu obitelji Vukić u prikupljanju sredstava i to uplatom na račun otvoren u Erste banci. Vukići se nadaju da će prikupiti potrebnih 90 tisuća eura za otkup kuće.
Senka Župan, aktivistica udruge Živi zid, u pismu poslanom na adrese medijskih redakcija koji su pratili deložaciju obitelji Vukić poručila je da su zahvalni medijima jer su pomogli da priča o nezakonitoj prodaji kuće dopre u javnost.
"S obzirom na to da su Hrvati toliko puta pokazali spremnost da pomognu obiteljima u teškim životnim situacijama, molimo da i ovaj put pokažu svoje veliko srce, da prikupimo novac, kako bi ova deveteročlana obitelj ostala u svom domu. Mislim da nakon jučerašnjeg događaja ne treba puno objašnjavati, vi ste sve rekli u svojim izvještajima", poručuje Župan.
Ukoliko želite pomoći obitelji Vukić, humanitarni doprinos možete uplatiti na sljedeći žiro račun:
"Sramimo se jer živimo u državi bezdušnosti"
Udruga B.a.b.e. te Centar za mirovne studije reagirali su na jučerašnji slučaj deložacije zadarske obitelji Vukić. Iz udruge ocjenjuju da su mjerodavne institucije sramotno zakazale i pokazale nedostatak socijalne osjetljivosti prema zaduženim građanima.
B.a.b.e. se, između ostaloga "srame jer žive u državi bezdušnosti i nedostatka temeljnog osjećaja solidarnosti i milosrđa prema ljudima". "Vrisak djece, padanje u nesvijest, izbacivanje devet članova obitelji na ulicu ne mogu zaokupiti pažnju članova Vlade koji rade tako važan posao i toliko su nezamjenjivi da se ne mogu baviti pojedinačnim ljudskim sudbinama", pišu B.a.b.e te se pitaju gdje su za vrijeme deložacije bili ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić te ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.
"Tko je kriv Vukićima što su nepametno dizali kredite i nisu bili umreženi u političko-menadžersku mafiju koja je kupovala tvornice za jednu kunu, znala kako se porez zapravo ne mora platiti ako poznaješ ljude koji će ti reći što trebaš činiti, misle elitni i odabrani koji će sigurno sada reći da je sve bilo prema zakonu i policija je postupala sukladno zakonskim ovlastima", navode.
B.a.b.e. smatraju da se Vukićima dogodila jučerašnja situacija "jer su to ljudi koje se ne poziva na prijeme i koji ne poznaju one koji će ih provesti kroz zavrzlamu zakonskih propisa". "Glavno je da nam štićene osobe nabavljaju nove automobile, s blindiranima i zatamnjenim staklima, da još manje vide i čuju kako žive nepovlašteni građani i građanke u Hrvatskoj", navodi udruga B.a.b.e.
Centar za mirovne studije osuđuje postupke i propuste tijela javne vlasti koji su, zbog dugovanja obitelji Vukić prema Poreznoj upravi, upotrijebili najtežu mjeru naplate oduzevši im i prodavši na javnoj dražbi njihovu obiteljsku kuću. Njihovu reackiju donosimo i cijelosti.
"Ovaj postupak smatramo nehumanim i suprotnim načelima zaštite ljudskih prava te principima socijalne države. Dodatno, ovaj postupak je i ekonomski gledano krajnje neisplativ, te zbog toga tražimo od nadležne porezne uprave, Ministarstva financija i Ministarstva unutarnjih poslova odgovore na slijedeća pitanja:
1. S obzirom na imovinsko, obiteljsko i socijalno stanje obitelji Vukić pitamo se zašto država u postupku naplate dugovanja ovoj obitelji nije otpisala kamate i pokušala naplatiti samo glavnicu, posebice imajući na umu da su takvi postupci zakoniti i temelje se na odredbi Općeg poreznog zakona koja čak omogućuje otpis čitavog duga:
„Ako bi izvršenje naplate poreznog duga dovelo u pitanje osnovne životne potrebe ovršenika i članova njegova kućanstva, porez se može iznimno, na zahtjev poreznog obveznika, otpisati u cijelosti ili djelomice.” (Opći porezni zakon, čl. 137. st. 3.)
Policija: Nismo postupali nezakonito prilikom deložacije obitelji Vukić!
Zadarska je policija danas zaista objavila da nije postupala nezakonito. Priopćenjem je demantirala napise o dvojbenom postupanju te ističu da nikakvih nezakonitosti prilikom deložacije nije bilo.
"Policijski službenici Policijske uprave zadarske jučer su na temelju zakonitog zahtjeva Općinskog suda u Zadru pružili pomoć službeniku suda u provođenju sudskog postupka. Tijekom postupanja, grupa građana odbila je zapovijed policijskih službenika i ometala sudski postupak pružanjem pasivnog otpora, zbog čega je u prostorije policije privedena 21 osoba. Protiv svih privedenih, Prekršajnom sudu u Zadru podnijeti su optužni prijedlozi zbog prekršaja Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a nakon prekršajnog istraživanja, svi su pušteni iz službenih prostorija", rekao nam je glasnogovornik Policijske uprave zadarske Elis Žodan.
Potkrovlje u posjedu Tine Vukić Karađole
U priopćenju koje je Županijski sud u Zadru poslao Zadarskom listu stoji kako je u tijeku parnični postupak tužiteljice Tine Vukić Karađole protiv tuženika Boškarija gradnje d.o.o. (novog vlasnika kuće) radi proglašenja ovrhe nedopuštenom, slijedom čega je u predmetnom ovršnom postupku rješenjem od 20. listopada 2010. godine ovrha odgođena u pogledu potkrovlja obiteljske kuće, a do okončanja parničnoga postupka.
I Općinski sud demantira da je pri deložaciji obitelji Vukić prekršena procedura
U današnjem priopćenju Općinskog suda stoji da je obitelji Vukić u dogovoru s vlasnikom privremeno omogućen pristup kući, a kako bi u roku od 20 dana pronašli rješenje za smještaj pokretnina i iste iznijeli iz kuće.
U priopćenju se ističe kako se ne radi o proceduralnoj pogrešci suda, već isključivo o internom dogovoru ranijih i novog vlasnika. Treba napomenuti da su iz kuće deložirani Miro Vukić, njegova supruga i sin, dok je kćer Tina Vukić Karađole s četvero djece ostala u potkrovlju kuće koje nije ušlo u procjenu, pa tako ni u prodaju.
Također se ističe da je Boškarija gradnja zakonito stekla kuću Vukićevih, koja je na dražbi prodana zbog poreznog duga.
Drama obitelji Vukić se nastavlja, a kako će završiti, nitko ne želi prognozirati. Kako je to jučer izgledalo ispred njihove kuće, pogledajte u videu.