Foto: Guliver Image / Getty Images
ODBOR vanjskih poslova američkog Senata odobrio je upotrebu vojne sile u Siriji! Odluka Odbora reakcija je na navodno korištenje kemijskog oružja u Siriji, a izglasana je omjerom 10 naprema 7. Glasovanje cijelog Senata očekuje se sljedećeg tjedna.
Rezolucija bi Obami omogućila naređivanje ograničene vojne misije ne duže od 90 dana. Vojska bi u svojim operacijama mogla koristiti samo zračne snage. Demokrati Tom Udal i Chris Murphy glasovali su protiv akcije, a s njima su bili i republikanci James Risch, Marco Rubio, Ron Johnson, John Barrasso i Rand Paul.
Ministar obrane SAD-a, Chuck Hagel, kazao je prije glasovanja kako će vojni udar na Siriju značajno reducirati snagu Bašara al-Asada. Hagel je napomenuo kako je vrlo vjerojatno da će Asadova vojska ponovno upotrijebiti kemijsko oružje ako SAD ne poduzmu vojnu akciju. Tajnik John Kerry složio se s Hagelom i kazao kako je "100 posto sigurno da će ponovno upotrijebiti kemijsko oružje", prenosi Reuters.
Rusi tvrde da su pobunjenici koristili kemijsko oružje
Kemijsko oružje u Siriji nije koristila Asadova vojska, već pobunjenici, tvrdi rusko ministarstvo vanjskih poslova!
"Sirija je spremna i na Treći svjetski rat!"
Uznemirujuće poruke u međuvremenu stižu i iz Sirije. Visoki dužnosnik u vladi Bašara al Asada poručio je da je Sirija spremna čak i na Treći svjetski rat!
"SAD trenutno mobiliziraju svoje saveznike za napad na Siriju. I Sirija mobilizira svoje saveznike, koji nam nude razne vrste potpore. Iran, Rusija, Južna Afrika i neke arapske zemlje odbijaju agresiju i spremni su se suočiti s ratom koji će SAD objaviti Siriji. Sirijska vlada će izdržati do kraja. Ne odustajemo čak ni ako izbije treći Svjetski rat. Niti jedan Sirijac ne može žrtvovati nezavisnost svoje zemlje", izjavio je u intervjuu za AFP Faisal Mukdad, zamjenik sirijskog ministra vanjskih poslova.
Putin upozorava Obamu
Rusija traži dokaze
Dokazi koje Amerika trenutno nudi Rusima nisu nimalo uvjerljivi. "Ono što su Amerikanci do sada izložili je apsolutno neuvjerljivo. Kada ih pitate da vam daju detaljnije dokaze, onda odgovaraju da je to povjerljivo i da vam ne mogu pokazati te dokumente", izjavio je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
"To nema nikakvog smisla. Zbog čega bi Asadova vojska koristila kemijsko oružje u trenutku kada je u ofenzivi i kada pobjeđuje?", zapitao se Putin u intervjuu za AP i Kanal 1. "Ako postoje dokazi da je vojska koristila kemijsko oružje, ti dokazi moraju biti prezentirani Vijeću sigurnosti", dodaje predsjednik Rusije.
Putin će dati Iranu skupi raketni sustav?
Obama ne treba suglasnost Kongresa
Nakon održane konferencije u Stockholmu postalo je sasvim jasno da će Sjedinjene Američke Države intervenirati u Siriji. Predsjednik SAD-a Barack Obama kazao je kako zapravo i ne treba suglasnost Kongresa za intervenciju.
"Kao vrhovni zapovjednik imam pravo i odgovornost da djelujem u svrhu očuvanja nacionalne sigurnosti SAD-a. Ne vjerujem da sam to pitanje morao provesti kroz Kongres", kazao je Obama i dodao kako on nije postavio "crvenu crtu", koju je sirijska vlast prešla navodnim korištenjem kemijskog oružja, već "je svijet postavio tu crvenu crtu".
Vojnoj intervenciji u Siriji protivi se senator John McCain. U srijedu je kazao kako neće poduprijeti rezoluciju koja odobrava upotrebu sile u Siriji. McCain je kazao kako se protivi trenutnom nacrtu rezolucije vojne intervencije. McCain nije detaljno objasnio razloge neslaganja, no kazao je samo da je zbog te rezolucije "prevelik broj građana nesretan".
Status quo zbog straha od nereda unutar granica Rusije
Zbog čega Putin toliko gorljivo podržava Asadov režim? Dio odgovora na ovo pitanje leži u činjenici da Rusija ima unosne ugovore sa sirijskom vojskom. Također, Rusima ne odgovara jačanje islamističkih skupina u regiji. No, to nisu ključni razlozi, tvrdi Roy Allison u analizi napisanoj za časopis International Affairs.
Puno više nego zbog vanjske, Putin strahuje zbog unutarnje politike, smatra Allison. Predsjednik Rusije predan je održavanju statusa quo zbog toga što strahuje da bi se uskoro mogao suočiti s pobunom i unutar vlastitih granica.
"Bilo koji pokušaj rušenja autoritarnog režima, Putin smatra narušavanjem pravila igre. On shvaća da se do kraja mora boriti protiv domaćih protestnih pokreta, jer ako u bilo kojem trenu spusti gard, mogao bi završiti kao Mubarak", riječi su neimenovanog ruskog protivnika Putinovog režima kojeg Allison citira u svojoj analizi.