Foto: Ilustracija
DO KRAJA godine svi će gradovi i općine građanima morati omogućiti da u kantama i spremnicima pred svojim kućama i zgradama odvojeno odlože papirnati i kartonski otpad. Rokovi za odvojeno prikupljanje ostalih kategorija otpada uvodit će se postupno, a krajnji rok je 2015. godina. Protiv novog zakona u nekim se općinama već bune.
Krk zbrinjava sve vrste otpada
Da se ipak može kad se hoće dokaz je otok Krk koji još od 2005. godine kao prvi u Hrvatskoj zbrinjava sve vrste otpada. Na više od 1000 mjesta raspoređeno je 7000 spremnika, sve skupa koštalo je 25 milijuna kuna, a rezultat nije izostao - na otoku se odvoji 40 posto otpada. Kako to izgleda na Krku, ispričao nam je ekološki aktivist Vjeran Piršić.
Kazne od EU ako ne nađemo rješenje
Hrvatska se Europskoj uniji obvezala da će do kraja ove godine za 25 posto smanjiti količinu bio otpada koju odlaže na odlagalištima. Bivša ministrica zaštite okoliša, nezavisna saborska zastupnica Mirela Holy, uvjerena je da tu obavezu nećemo ispuniti jer do sada svoje obaveze nisu ispunile jedinice lokalne samouprave.
"Naime i važeći Zakon o otpadu do ovog zakona je nalagao jedinicima lokalne samouprave da krenu u primarne selekcije različitih vrsta otpada i da te sustave ojačaju naplatom odvoza otpada prema količini odnosno prema volumenum, ali to većina jedinica lokalne samouprave nije napravila u proteklih nekoliko godina i zato se Hrvatska sada nalazi u problemima", rekla je Holy.
Ne uspiju li općine i gradovi naći rješenje da kroz iduću godinu svim građanima omoguće odvojeno prikupljanje svih vrsta otpada, Hrvatska će se naći u još većim problemima - plaćat će penale Europskoj uniji. Kazne će plaćati i oni građani koji ne budu selektirali otpad, od tri tisuće do 10.000 kuna. Za funkcioniranje sustava bit će odgovorni upravitelji zgrada, dok će općine i gradovi, uspiju li namaknuti sredstva za nove spremnike, naplatu odvoza otpada morati definirati po količini tog otpada, po volumenu kanti ili masi.