Screenshot: YouTube
U ETIOPSKOJ regiji Afar pronađeni su ostaci zuba i čeljusti stari između 3.3 i 3.5 milijuna godina za koje znanstvenici tvrde da pripadaju novootkrivenoj vrsti drevnih ljudi. Otkriće sugerira da je naše obiteljsko stablo kompliciranije nego što se misli.
Datiranja sugeriraju da je Australopithecus deyiremeda živio paralelno s drugim vrstama praljudi od kojih je najslavnija Australopithecus afarensis, poznata kao Lucy, čiji su ostaci stari između 2.9 i 3.8 milijuna godina i koja se nakon otkrića smatrala našim direktnim pretkom.
Uz navedene, znanstvenici su prepoznali još dvije zasebne vrste praljudi, Kenyanthropus platyops čiji su ostaci pronađeni u Keniji i Australopithecus bahrelghazali koji su obitavali na području današnjeg Čada.
Dio istraživača ne prihvaća hipotezu da je uistinu riječ o različitim vrstama, pogotovo se propitkuju značajke A. bahrelghazali, no Haile-Selassie tvrdi da su rani stadiji ljudske evolucije vjerojatno bili iznenađujuće kompleksni.
"Povijesno, mi nismo imali fosilne dokaze koji bi pokazali različitost homininija u razdoblju srednjeg pliocena, mi smo mislili da postoji jedan primitivni predak, Lucy, iz kojeg su potekli drugi. Hipoteza linearne evolucije sad mora biti preispitana. S otkrićem više vrsta, poput ove nove, vjerojatno je da ih ima još. To znači da mi imamo mnogo vrsta koje su preci kasnijih homininija, uključujući i naš rod Homo."
Istraživanje je objavljeno u žurnalu Nature.