Foto: Split Pride
ZA ODRŽAVANJE ovogodišnjeg četvrtog po redu Split Pridea, kojeg je osiguravalo 600 policajaca iz Splita, ali i susjednih policijskih uprava, s 30 službenih vozila i MUP-ovim kombijem s modernom video-opremom i opremom za telekomunikacije te službenim plovilom, iz državnog je proračuna potrošeno nešto više od 230 tisuća kuna.
Split pride je održan 7. lipnja, a ove godine centralni događaj se, umjesto na Rivi, prvi put odvijao u Đardinu, okupivši svega stotinjak sudionika. Bio je to najmalobrojniji pa time i najmirniji Split Pride od 2011. godine, otkad se održava u gradu podno Marjana.
Splitska policija tijekom održavanja Split pridea nije zabilježila nijedan incident koji bi iziskivao intervenciju, osim prijetnje mladića koji je noć prije na društvenoj mreži zaprijetio organizatoru Split Pridea Ljubomiru Mateljanu iz Udruge Rišpet.
Usporedi li se ovogodišnji Split Pride s prvim iz 2011. kad je privedeno oko 300 ljudi i koji je porezne obveznike, zbog većeg broja osiguranja i policije, koštao milijun kuna, napravljen je veliki pozitivni pomak.
Gradonačelnik Splita Ivo Baldasar odmah je po završetku ovogodišnje parade medijima izjavio kako, s obzirom na to da nije bilo ekscesa, iduće godine najvjerojatnije neće trebati ni toliko puno policajaca u osiguranju. Ove je godine, naime, šest policajaca čuvalo jednog sudionika povorke među kojima je bio i velik broj novinara.
Sudionici povorke okupili su se pod sloganom "Potpuna ravnopravnost" kojom su željeli podsjetiti na diskriminirajući i neravnopravan položaj lezbijki, gayeva, biseksualnih i transrodnih/transseksualnih osoba (LGBT) u Hrvatskoj. U svojim su zahtjevima tražili potpunu ravnopravnost i jednaku pravnu zaštitu za istospolne obitelji koju uživaju raznospolne obitelji te pravo na brak i izvanbračnu zajednicu.