Screenshot: YouTube
BRODSKO-posavska i Osječko-baranjska županija najaktivnije su u rješavanju problema vezanih uz raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem, rekla je ravnateljica Agencije za poljoprivredno zemljište Blaženka Mičević na sastanku koji je s predstavnicima lokalne samouprave i poljoprivrednih udruga održan u srijedu u Slavonskome Brodu.
Po podatcima iz te agencije, u natječajnoj proceduri je oko tisuću hektara iz Brodsko-posavske županije. Ravnateljica Mičević poručila je da će ugovori s budućim korisnicima biti potpisani na vrijeme kako bi se te površine prijavile u sustav poticaja.
"Proceduru smo poboljšali, ali to još nije brzina koja bi zadovoljila sve poljoprivrednike. Agencija trenutačno ima 56 zaposlenih, od toga 36 radi u središnjici u Zagrebu, a ostali u Osijeku u Odjelu za praćenje stanja poljoprivrednog tla", rekao je Vrakić, dodajući da će - kako bi se poboljšao proces raspolaganja poljoprivrednim zemljištem - ove godine pokušati ustrojiti regionalne centre.
Potrebna četiri regionalna centra
Za Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku, Virovitičko-podravsku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju centar bi trebao bi biti u Slavonskome Brodu, a za Osječko-baranjsku i Vukovarsko-srijemsku županiju u Osijeku. Treći regionalni centar trebao bi biti u Splitu, četvrti u Pazinu, a centar za sjevernu Hrvatsku trebao bi ostati u Zagrebu.
"Vjerujemo da će raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem tada ići mnogo brže. Mi ne možemo riješiti sve probleme koji se u zemljišnoj politici nisu rješavali zadnjih 20 godina", rekla je Mičević i dodala da je Agencija za raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem u međuvremenu završila i informacijski sustav koji objedinjuje sve podatke za kvalitetno raspolaganje državnom zemljom.
Zamjenik brodsko-posavskog župana Davor Vlaović rekao je da je u toj županiji u sustavu poticaja oko 80 posto raspoloživoga poljoprivrednog zemljišta te da županija čini sve kako bi se postotak povećao radi jačanja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.