Foto: FAH
U KLINICI za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb predstavljena je u četvrtak nova terapijska metoda krioablacije plućnih vena, koja je prošloga tjedna po prvi puta izvedena u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe, a primjenjuje se kod bolesnika s fibrilacijom atrija, što je jedan od najčešćih poremećaja srčanog ritma.
Medicinski tim predvođen Davorom Puljevićem, pročelnikom Kliničke jedinice za elektrofiziologiju i elektrostimulaciju srca, izveo je prošloga tjedna zahvat na četiri pacijenta s fibrilacijom atrija u novom Elektrofiziološkom laboratoruju, koji je Ministarstvo zdravlja financiralo s 8,2 milijuna kuna.
Nužna najbolja strategija liječenja
Zbog brojnih komplikacija smrtnost oboljelih od te vrste aritmije je do dva puta veća u odnosu na bolesnike s normalim srčanim ritmom, pa je nužan odabir najbolje strategije liječenja, ističu stručnjaci.
Medicinski centri u Hrvatskoj unatrag nekoliko godina koriste tzv. radiofrekventnu metodu liječenja fibrilacije atrija putem tzv. abliranja ušća plućnih vena radiofrekventnom strujom što je, navodi Puljević, dugotrajan način liječenja koji uključuje niz komplikacija, a uspješnost iznosi 75 posto.
Za razliku od toga, metoda krioablacije koja podrazumijeva zamrzavanje uz pomoć krioablacijskih balona, rezultira s manje komplikacija i nuspojava, zahvat je brži, a uspješnost 81 posto. Zahvat zasad stoji oko 40.000 kuna i u cijelosti ga pokriva Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje.
Nova metoda raritet u ovom dijelu Europe
Liječnici navode da ta metoda u svijetu još uvijek predstavlja stručni i znanstveni izazov s obzirom da se primjenuje svega nekoliko godina, pa se tek pojavljuju prve studije o sigurnosti i djelotvornosti krioablacijske tehnike u odnosu na klasičnu radiofrekventnu metodu.
Klinika za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb jedina je u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe koja uvodi tu novu metodu intervencijske arterologije, čime se, po riječima njezina predstojnika Davora Miličića, po znanju i tehnologiju svrstala na razinu centara izvrsnosti u Zapadnoj Europi i SAD-u.