Foto: Hina/ilustracija
SINDIKAT naftnog gospodarstva Ine (SING) i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN) ustvrdili su u četvrtak u povodu Vladine najave o pojeftinjenju plina za pet do sedam posto kako je to samo još jedan u nizu poteza resornog ministarstva i Vlade kojima se Ini na administrativan i prisilan način smanjuju prihodi, što će dovesti do smanjenja investicija i broja radnih mjesta.
Populistički potez
Nakon oduzimanja koncesija Ini, kao i skladišnog prostora za plin u PSP Okoli, te prisilne prodaje tog plina značajno ispod tržišne cijene, SING i EKN, kao najveći sindikati koji zastupaju radnike u naftno-plinskom gospodarstvu, upozoravaju na "obrazac u kojem kratkoročni populistički potezi imaju prioritet nad sudbinom radnika Ine".
Nemoguće je ne vidjeti da je izborna godina i da se koriste sva sredstva kako bi se rejting pojedinih osoba i stranaka podigao barem do izbornog praga, a to se radi preko leđa Ininih radnika, kaže se u priopćenju.
SING i EKN osuđuju sustavno uništavanje kapaciteta Ine da i dalje istražuje, proizvodi i zapošljava, te da se kompaniji opetovanim administrativnim mjerama onemogućuje ravnopravna tržišna utakmica, za što će na kraju cijenu platiti njezini radnici.
Ina: Takva odluka je nepovoljna za nas
Poslijepodne je stiglo i priopćenje iz Ine koja je također protiv pojeftinjena.
"Nastavno na danas usvojenu odluku Vlade o cijeni plina, a koja obvezuje Inu da od 1. travnja prodaje plin HEP-u po novoj reguliranoj cijeni, željeli bismo istaknuti kako će takva odluka Vlade imati nepovoljan učinak na prihode kompanije u iznosu od 47 milijuna kuna za razdoblje od travnja do prosinca 2015. Naime, nakon prošlogodišnjeg smanjenja cijene s 2.20 kn/m3 na 1.71 kn/m3, cijena je danas snižena na 1.59 kn/m3.
Nadalje, željeli bismo podsjetiti kako je INA prošle godine izrazila nezadovoljstvo i sukladno tome poduzela pravne korake vezano odluku Vlade iz veljače 2014. koja je obvezala Inu da prodaje dio svoje proizvodnje prirodnog plina za opskrbu kućanstava HEP-u kao opskrbljivaču na veleprodajnom tržištu po reguliranoj cijeni, a što je imalo nepovoljan materijalni učinak na kompaniju u iznosu od 260 milijuna kuna u 2014. "