Screenshot: HRT
SLAVKO Kulić, afirmirani hrvatski znanstvenik, u intervjuu za Glas Slavonije progovorio je o boljkama hrvatske politike, gospodarstva i poljoprivrede.
Hrvatska došla do dna
"Hrvatska je po svemu došla do dna, usprkos brojnim upozorenjima da se to ne dogodi. A vremena smo imali. No za sve ono što govorim o toj temi, u javnosti se gotovo i ne zna. Moje je mišljenje da je potrošeno sve ono što smo mogli od Europe i svijeta tražiti u smislu dužničko-vjerovničkih odnosa", smatra znanstvenik.
Za trenutačnu situaciju krivi "političku i financijsku oligarhiju", za koju tvrdi da se zaduživala mimo "Sabora i naroda", dodajući kako je na isti način rasprodana i nacionalna imovina.
Porezna reforma neće ništa promijeniti
Kulić prognozira i podbacivanje porezne reforme, kao i sve pokušaje restrukturiranja, ističući kako u Hrvatskoj nema onih koji "zbilja razumiju ta dva pojma".
Znanstvenik se osvrnuo i na glomazni administrativno-birokratski apart u Hrvatskoj.
"Prezaposlenost u državnoj upravi jedino je sigurna za plaće onih koji tamo rade. I ako mi ne budemo znali smanjiti taj neproduktivni dio zaposlenosti i stvoriti produktivnu zaposlenost, to će nam učiniti EU ili Europska komisija. Ali ne preko ove vlasti, nego preko one koju će postaviti EU. A ako na to pristanemo, onda nas čeka golem broj nezaposlenih iz državne uprave, prema mojoj procjeni 60-70 tisuća, tako da očekujem daljnji rast nezaposlenosti", naglasio je.
Tragična je država koja želi živjeti od turizma
HDZ i SDP uništili industriju, HSS razorio poljoprivredu
Kao glavne krivce za uništavanje hrvatske industrije, Kulić je prozvao HDZ i SDP, a HSS je optužio za devastiranje poljoprivrede.
Na samome kraju intervjua, Kulić se osvrnuo na ekonomsku politiku hrvatske vlasti u posljednjih deset godina.
"Sve ideje koje su bile na ekonomskom planu išle su u smjeru zaduživanja i rasprodaje imovine... Treba zaustaviti te odluke hrvatske političke oligarhije jer oni kraja nemaju. A to što se čini, čini se u funkciji i interesu projekta vladanja, a nikako ne projekta razvoja života na prostoru Hrvatske", zaključio je Kulić za Glas Slavonije.