Foto: FaH
HRVATSKA će provjeriti informacije o dogovaranju suca u arbitražnom vijeću koje odlučuje o hrvatsko-slovenskom graničnom sporu s predstavnicom slovenske vlade, rekao je u srijedu premijer Zoran Milanović.
Slovenci "ne komentiraju provokacije"
"Ne želimo komentirati provokacije iz Hrvatske", poručila je Simone Drenik iz slovenskog ministarstva vanjskih poslova, dodavši da će o svemu obavijestiti Arbitražni sud, prenosi portal Siol.net.
Iz slovenskog ministarstva vanjskih poslova poručuju da se u hrvatskim medijima i političkim krugovima već odavno špekulira o konačnoj odluci Arbitražnog suda. Naglašavaju da se Slovenija čitavo to vrijeme, kao stranka u postupku, suzdržava od bilo kakvih akcija ili izjava koje bi mogle ugroziti rad suda.
Sličan je stav i profesorice na Pravnom fakultetu u Ljubljani Vasilke Sancin koja je izjavila "da se radi o novinarskoj patki kakvih je dosad bilo mnogo". Sancin je sudjelovala u izradi slovenskog memoranduma o granici s Hrvatskom.
"Mogla je i Slovenija objaviti kako ima naznaka da se hrvatska strana dogovarala s nekim od arbitara. Hrvatska bi strana, u slučaju da ima dokaze o suradnji s arbitrima, vrlo brzo riješila stvar", kaže Sancin, te dodaje kako novinski napisi nisu dovoljan temelj za optužbe.
Slovenci protiv hrvatskih špijuna
No, Večernji list objavio je i audio snimke koje dokazuju da je Drenik doista komunicirala sa slovenskim predstavnikom u Arbitražnom sudu Jernejem Sekolcem. Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec zbog toga je prekinuo godišnji odmor u Francuskoj. Slovenski mediji špekuliraju da će Drenik i Sekolec morati odstupiti, a u tom slučaju bi se arbitraža mogla nastaviti i u okrnjenom sastavu Arbitražnog suda, bez slovenskog predstavnika.
No, mnogo više slovenske medije zanima činjenica da je zagrebački dnevni list došao u posjed audio zapisa privatnog telefonskog razgovora između Drenik i Sekolca. Pa je slovenski europarlamentarac Ivo Vajgl tako poručio da treba ispitati djelovanje hrvatskih obavještajnih službi na slovenskom teritoriju, dok bivši ministar za promet Marko Pavliha smatra kako je ova afera dokaz da hrvatske tajne službe prisluškuju slovenske dužnosnike i tako im krše ljudska prava.
Erjavec: To su gluposti
Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec službeno boravi u Francuskoj na godišnjem odmoru, a u izjavi koju su prenijeli mediji tvrdnje o arbitraži nazvao je "glupošću", a stvar povezuje s atmosferom u Hrvatskoj pred predstojeće parlamentarne izbore.
"To je glupost i dio izborne kampanje", kazao je Erjavec. Slovenski ministar vanjskih poslova i u svojim je nedavnim istupima o arbitražnom postupku i navodnom kašnjenju objave pravorijeka arbitraže izlazio s tvrdnjama da se to događa zato što je u Hrvatskoj odluka arbitraže važno političko pitanje koje će imati težinu pred odlučivanjem birača kome dati svoj glas na izborima i da je to "vruća tema" među hrvatskim strankama.
Kako prenosi Slovenski radio, premijer Miro Cerar nije želio komentirati otkrića hrvatskog lista, rekavši da ne želi davati komentare o arbitraži sve do kraja postupka, ali je članak Večernjeg lista nazvao "očitim pokušajem utjecanja na odluku arbitražnog suda".
Slovenski mediji navode da je slovenski sudac u petočlanoj arbitraži Jernej Sokolec, koji se po informacijama Večernjeg lista o stajalištima svojih kolega o graničnom prijeporu konzultirao s Ljubljanom, čime se radila strategija mogućih utjecaja na suce, izjavio je da nikada nije imao kontakte s predstavnicima slovenske vlade, kako to tvrdi hrvatski dnevnik.
Pusić najavila istragu
"Lobiranje je najstrože zabranjeno"
"Vrlo smo zabrinuti zbog navoda koji su izašli u današnjim novinama. Ukoliko bi bilo što od tih navoda bilo isitinito to bi bilo apsolutno šokantno i drastično bi mijenalo sitaciju s tim postupkom arbitraže", izjavila je Pusić na press konferenciji.
"Hrvatska je pristupila međunarodnoj arbitraži u dobroj namjeri. Ulazimo i ušli smo u ovu proceduru s povjerenjem u međunarodne pravne institucije. U to smo ušli s najerom da se isključivo u skladu s međunarodnim pravom odrede granice bilo na moru bilo na kopnu."
"Ispitat ćemo sve koliko će biti u našoj moći. Svakako ćemo se javiti i komisiji i sudu, mi smo neke prve sumnje imali proljetos, kada je ministar vanjskih poslova Slovenija izjavio da imaju neformalne informacije da će odluka ići u korist Slovenije. Tada smo pisali Europskoj komisiji i Arbitražnom sudu. Smatramo da se ta sumnja barem donekle ponovo pojavila kao opravdana, Ispitat ćemo ako je zaista tako onda je to šokantno i mijenja situaciju".
"Prvi korak je vidjeti da li u ovom tekstu su navedene činjenice koje stoje, za to postoje mehanizmi koji jesu doduše ograničeni, ali za sada dozvolite da provjerimo navode iz članka i nakon toga donesemo daljnje odluke".
Na upit novinara je li se čula s slovenskim kolegom, Pusić kaže da se nije čula jer se navodi odnose na sud. "Ponašanje slovenske strane je jedna stvar, suda druga", dodala.
"Hrvatska ništa nije postigla u lobističkom smislu osim što je slala podnesak, lobiranje je najstrože zabranjeno.", kaže Pusić.
HDZ: Povjerenje u arbitražu je nepovratno narušeno
Slovenci lobirali kod sudaca i večerali s njima?
Naime, danas su pojedini srpski i hrvatski mediji objavili informaciju kako je Hrvatska izgubila granični spor sa Slovenijom kao i da su Slovenci aktivno lobirali kod sudaca Arbitražnog suda da se presudi u njihovu korist. Spominju se večere sa sucima te transkripti iz kojih se može zaključiti da je Slovenija dobila spor već u ranoj fazi.
Večernji list objavio je danas kako su u posjedu transkripata razgovora slovenskog člana arbitražnog suda Jerneja Sekoleca i slovenske zastupnice pred sudom Simone Drenik iz Ministarstva vanjskih poslova u kojima se vidi kako joj je Sekolec prenosio detalje iz povjerljive diskusije predsjednika suda Gilberta Guillaumea i ostalih arbitara.
EK ne želi komentirati rad arbitražnog vijeća
Europska komisija ne želi komentirati rad arbitražnog vijeća jer nije stranka u arbitražnom postupku između Hrvatske i Slovenije te je uvjerena da će pravila koja su dogovorile dvije strane biti poštovana, rečeno je u srijedu u Bruxellesu.
Izvor iz Europske komisije, zamoljen da komentira informacije koje je objavio "Večernji list" da je slovenski sudac u Arbitražnom vijeću Jernej Sekolec s predstavnicima slovenske vlade osmišljavao taktiku kako utjecati na ostale suce, rekao je da je Komisija pomagala u postizanju sporazuma kojim je dogovorena arbitraža za granično pitanje između Hrvatske i Slovenije.
"Europska komisija je u procesu uspostave arbitražnog vijeća djelovala isključivo kao pomagač da se dođe do sporazuma prema međunarodnom pravu. Sporazum između Hrvatske i Slovenije izvan je nadležnosti Europske unije. Europska unija, a kamoli Europska komisija, nisu dio arbitražnog postupka niti su bilo izravno, bilo neizravno uključeni u postupak. Komisija u potpunosti podupire rad arbitražnog vijeća i uvjerena je da će pravila koja su dvije strane prihvatile za njegovo funkcioniranje biti prihvaćena. Komisija će čekati na objavljivanje pravorijeka arbitražnog vijeća prije nego što donese bilo kakav zaključak", rekao je izvor Komisije koji je želio ostati neimenovan.
Kurir: Hrvatska apsolutno poražena
Srpski Kurir donosi kako je Hrvatska odlukom Arbitražnog suda izgubila Piranski zaljev. Isti izvor tvrdi i da su Slovenci aktivno lobirali kod sudaca Arbitražnog suda.
"Slovenci su dobili izlaz na otvoreno more, odnosno direktan pristup međunarodnim vodama, što je važno za tu članicu EU, dok je Hrvatska završila kao potpuni gubitnik. Prema presudi, podjela zaljeva bit će 75 prema 25 ili 66 prema 33 posto u korist Slovenije, što će službeno biti priopćeno krajem godine. Odluka je konačna, pa poražena strana nema pravo žalbe", piše Kurir dodajući da nema sumnje da je Slovenija izašla iz okvira regularnog ponašanja u arbitražnom postupku i da je sve vrijeme bila privilegirana kod sudaca Arbitražnog suda.
Večere za suce Arbitražnog suda
Kurir spominje i da su Slovenci ugovarali posebne večere s pojedinim članovima suda kao i da su aktivno radili "da suci budu u njihovu korist".
Slovenska zastupnica Drenik imala je čak i preporuku da što manje istupa jer su suci "ionako na slovenskoj strani".