Imigrantima će pokušati omogućiti kontakt s njihovim obiteljima
Još nitko nije zatražio azil
Što će dalje biti s imigrantima stvar je procedure. Ne zatraže li azil u Hrvatskoj, slijedi im deportacija u Grčku, odakle su i isplovili.
Dubrovačka policija obrađuje njihove osobne podatke kako bi dobili odgovore na pitanja kamo su plovili i pod čijim zapovjedništvom. Migranti, među kojima dvojica maloljetnika, pretpostavlja se, plovili su iz Grčke prema Italiji.
Cijeli proces ide sporo jer slabo barataju jezicima, rekao je za Media servis Josip Paradžik iz Odjela za nezakonite migracije. "Komuniciramo preko prevoditelja, s obzirom da ih najveći broj ne govori nijedan strani jezik. Pokušavamo s francuskim i engleskim, a angažirali smo i prevoditelje s obzirom da se radi o osobama 12 različitih državljanstava", pojasnio je Paradžik.
Deportacija u Grčku najizgledniji scenarij
"Mi s Grčkom imamo potpisani sporazum u slučaju ovakvih događaja. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, kao i Ministarstvo unutarnjih poslova su u kontaktu s grčkom Vladom pa bi to tako moglo i biti", istaknuo je Skokandić.
Sutra u Dubrovnik stižu i predstavnici UNHCR-a i Hrvatskog pravnog centra kako bi se uvjerili u postupanje hrvatskih službenika. Migranti će u Dubrovniku zasigurno ostati još najmanje dva dana, a za to će vrijeme biti smješteni u prostorijama Caritasa.
Pozvali pomoć zbog kvara na motoru nakon dva dana plutanja
Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC) u nedjelju oko 9 sati primila je poziv u pomoć putem Centra 112 Dubrovnik sa 25-metarskog broda "Maria Drink". Prema informacijama koje je središnjica zaprimila tijekom akcije spašavanja, brod je isplovio iz Grčke, a zbog kvara motora je do trenutka pozivanja pomoći plutao na moru već dva dana. U izviđanje je nakon zaprimanja poziva u pomoć poslan zrakoplov Hrvatskog ratnog zrakoplovstva PC-9. MRCC je na poziciju u nedjelju oko 12 sati uputio turski teretni brod "Ilhan Aga", koji se nalazio u prolazu, a koji je uz jedrilicu bio do 16 sati te osobama na brodu pružio hranu i vodu.
Nakon što su shvatili da im prijeti humanitarna katastrofa, imigranti su odustali od želje za iskrcavanjem na talijansko tlo
Budući da se brod nalazio u međunarodnim vodama, iz hrvatske Obalne straže su pojasnili kako moraju poštivati međunarodne zakone, odnosno volju kapetana ili najstarije osobe na brodu. Tako jedrilicu, inače predviđenu za prijevoz i boravak svega desetak ljudi, nisu mogli svojevoljno dotegliti u najbližu hrvatsku luku, već su morali poštivati želju imigranata da njihova odredišna luka bude u Italiji.
Hrvatska strana je tako od nedjelje radila najviše što je bilo u njihovoj moći - nadzirali su brod, a imigrantima su dostavljeni i pitka voda te hrana i nešto lijekova. Ipak, nakon cjelonoćnog pregovaranja i nakon što su shvatili da im prijeti humanitarna katastrofa, imigranti su odustali od želje za iskrcavanjem na talijansko tlo i pristali da ih se dotegli do dubrovačke luke Gruž.