POTPREDSJEDNIK Vlade Radimir Čačić jučer je dramatično izjavio da je "energetski sustav na granici pucanja", jer "Hrvatska kasni sa izgradnjom novih elektrana", dok nastavlja svoju kampanju "guranja" projekata Plomin 3 na ugljen i hidroelektrane Ombla koje mnogi stručnjaci i ekološke udruge nazivaju sumnjivima po pitanju zaštite okoliša, ali i ekonomske isplativosti.
> Imamo studiju: Zbog Čačićevog "ide Plomin" na ugljen godinama ćemo plaćati skuplju struju i trovati ljude
"Istovremeno će u jednom satu danas na Hrvatsku pasti dovoljno energije za cijelu godinu, a tu govorimo o Suncu. Možemo krenuti sa 'solarizacijom' Hrvatske s fotovoltaicima, koje je Čačićevo ministarstvo 'zatuklo' zadnjim pravilnikom o tarifama koji je donesen prije par tjedana", kazao je za Index Piršić te dodao da već ovaj mjesec možemo ubrzano povećati broj instalirane "snage u fotonaponskim sustavima". "Pri tome imamo dva fenomenalna dodatna učinka. Prvi je da struju proizvodimo na mjestu potrošnje", objašnjava Piršić i dodaje da ako ćelije stavimo na kuće ili na krovove hotela tada ćemo struju trošiti na istom mjestu i iz cijelog procesa izbacujemo trafostanice.
"Ombla bi bila samo 1,7 posto hrvatske proizvodnje struje"
Piršić objašnjava zašto nas od "raspada energetskog sustava" neće spasiti niti drugi "Čačićev" projekt - hidroelektrana Ombla. "HE Ombla je 1,3 posto hrvatske potrošnje i 1,7 posto hrvatske proizvodnje", kaže Piršić iz čega se jasno može iščitati da ona ne može spasiti hrvatski energetski sustav. Iznosi i podatak da je na posljednju hidrocentralu HEP potrošio više novca i vremena nego je bilo planirano, a i to je bila nadzemna hidrocentrala. "Ombla je podzemna hidrocentrala s daleko više komplikacija koje će se stvoriti pa je realno pitati može li HEP to napraviti u tom roku i s tim novcima", kazao je Piršić te demantira Čačićeve izjave, kojima brani te projekte i odbacuje Sunce i vjetar, da su "solari izuzetno skupi".
"Hrvatska bi ove godine mogla imati energiju od Sunca i vjetra, a ulaganje bi se isplatilo za par godina"
Eko Kvarnera je danas na svojim internetskim stranicama objavio tablice (možete ih vidjeti u fotogaleriji) koje su izrađene sa programom koji koriste u Danskoj, a predstavljaju izračun što bi se dogodilo da se naša Vlada okrene od fosilnih goriva prema energiju iz vjetra i Sunca. "One pokazuju da bi već ove godine mogli imati energiju od Sunca i vjetra, a ulaganja bi se isplatila za par godina", objašnjava Piršić.
"Vjetroelektrana se gradi četiri mjeseca, 'solar' može bit gotov za jedan dan, dok za termoelektranu treba četiri godine"
Na stranicama Eko Kvarnera objašnjavaju da te tablice predstavljaju "rezultate jednostavnog izračuna troška proizvodne cijene električne energije u EUR/MWh, brojevi s decimalnim zarezom. iz termoelektrane na ugljen, te ekvivalentnih vjetroelektrana ili fotonaponskih panela te reverzibilne hidroelektrane od 600 MW, koja služi samo kao rezerva".
"S ugljenom se kupuje mačak u vreći'"
U tablicama je vidljiva analiza osjetljivosti prema investicijskom trošku.
Plavo označava investicijski trošak reverzibilne hidroelektrane, a zeleno solarne energije, energije vjetra ili crveno termoelektrane na ugljen, pri čemu kod ugljena kolone predstavljaju različite cijene CO2 emisija. To znači da sve ovisi o cijeni opreme za solare i vjetar, te mogućnosti gradnje jeftinih reverzibilnih elektrana, odnosno o cijeni emisija CO2.
Prednost obnovljivih je u tome što će cijena nakon gradnje odmah biti poznata, jer nema troška goriva i emisija CO2, dok se s ugljenom kupuje mačak u vreći. Naime, iako je cijena ugljena jako niska i fiksna, zbog direktne veze s cijenama emisija (ako samo emisije pređu 25 EUR/t može se vidjeti kada su vjetar i solari konkurentniji) Plomin je potencijalno veliko kockanje državnim novcem.
Izrađena analiza je čisto ekonomska analiza za investitore, a ne za lokalnu zajednicu, jer bi zbog radnih mjesta i manjeg utjecaja na okoliš obnovljivi vjerojatno imali prednost", objašnjavaju iz Eko Kvarnera.