Screenshot: YouTube
ANDRIJA DRAŠKOVIĆ, kontroverzni srpski biznismen, kojeg su mediji i određeni pojedinci dovodili u vezu sa organizacijom ubojstva Željka Ražnatovića Arkana, ali se na suđenju pojavio tek kao svjedok, uhićen je u splitskoj zračnoj luci, i to po europskom uhidbenom nalogu iz Belgije. Draškovića, naime, traže zbog ubojstva albanskog emigranta Envera Hadrija, predsjednika Pokreta za ljudska prava, koji je likvidiran koncem veljače 1990. godine u središtu Brisela.
Hadri likvidiran po nalogu SDB-a, Srbi se sjetili slučaja kada su uhićeni Mustač i Perković
Srpski mediji nedavno su o ovom slučaju pisali u kontekstu uhićenja hrvatskih obavještajaca Zdravka Mustača i Josipa Perkovića i njihovih dobrih veza sa kolegama iz Srbije. Navodno se radilo o jednoj od posljednjih likvidacija u režiji jugoslavenske UDBA-e, odnosno, SDB-a, a kao izvršitelji navedeni su Andrija Lakonić, Veselin Vukotić i Darko Ašanin.
Lakonić je ubijen nepunih mjesec dana nakon likvidacije Hadrija, i to nakon svađe s Vukotićem i Ašaninom, koji je ubijen 1998. godine u svom kafiću Koloseum na beogradskom Dedinju.
Odslužio kaznu za ubojstvo, Talijani ga pustili zbog nedostatka dokaza
Drašković je, pak, prema pisanju srpskih medija, koncem 2013. godine izašao iz zatvora u Sremskoj Mitrovici gdje je služio kaznu za ubojstvo Zvonka Plečića u beogradskom restoranu Knez 2000. godine. Bio je osuđen na devet godina zatvora, no kazna mu je smanjena za dvije godine i tri mjeseca, a mediji su izvještavali i o tome kako je 2007. godine uhićen u Frankfurtu te prebačen u Italiju zbog antimafijaške istrage oko šverca cigareta i droge. Ubrzo je, međutim, pušten na slobodu, i to, kako se moglo doznati iz medija, zbog nedostatka dokaza.
Izručenje će čekati na slobodi za 100 tisuća eura
Drašković je, kako doznajemo, prilikom ispitivanja u splitskom Županijskom sudu negirao svoju povezanost sa likvidacijom Hadrija te je pristao na predaju. Njegov branitelj Željko Gulišija ponudio je sudu jamčevinu od 50 tisuća eura, no sud je prihvatio 100 tisuća eura, usto bi se trebala deponirati i njegova putovnica. O tome bi pravomoćno trebalo odlučiti izvanraspravno vijeće suda u Splitu.
Andrija Drašković i ranije je boravio u Hrvatskoj, a 2006. godine dao je opširan intervju Jutarnjem listu u kojem je naveo kako se u Hrvatskoj osjeća kao kod kuće. Dvije godine ranije u razgovoru za Nacional zanijekao je povezanost s kriminalnim strukturama te se predstavio kao poslovni čovjek koji uglavnom živi od onoga što je ranije zaradio.