Foto: Hina
U ČETVRTAK bi na zagrebačkom Županijskom sudu trebala biti objavljena presuda prvom hrvatskom ministru unutarnjih poslova, 94-godišnjem Josipu Boljkovcu, kojeg se tereti da je u svibnju 1945. kao šef karlovačkog Odjeljenja za zaštitu naroda (OZNA) naredio uhićenja i likvidaciju 21 civila s područja Duge Rese.
"Pogubljenja je mogao narediti samo načelnik okružne OZNA-e"
Kao i njegov branjenik u svojoj obrani Nobilo je kazao da je prema ustroju OZNA-e i KNOJ-a (Korpus narodne obrane Jugoslavije) ubojstva mogao narediti jedino zapovjednik na okružnoj, a ne kotarskoj razini kao što je bio Boljkovac.
"Pogubljenja je mogao narediti samo načelnik okružne OZNA-e, što je potvrdio i bivši zapovjednik te službe Ivan Mišković" kazao je Nobilo, podsjećajući da je taj svjedok ustvrdio kako je likvidacija civila posljedica političke odluke koju je mogao donijeti jedino tadašnji "okružni komitet".
Dodao je i da obrana raspolaže dokumentima iz kojih proizlazi da su ubijeni civili stradali ne zbog toga što su surađivali s Nijemcima ili ustašama, već kao bogati i viđeni ljudi koji su nakon oslobođenja "mogli biti prepreka revoluciji".
"Iz iskaza svjedoka nedvojbeno da je bio u Dugoj Resi dok su dovodili i odvodili civile"
Tužiteljstvo je, međutim, u potpunosti ostalo kod svih tvrdnji iz optužnice, ističući da je iskazima svjedoka, ali i ostalim dokazima nepobitno utvrđeno da je Boljkovac naredio zatvaranje i likvidaciju civila koje su u prvoj polovici svibnja 1945. strijeljali pripadnici KNOJ-a.
Ističu kako je i iz Boljkovčeve obrane pred tužiteljstvom iznesene 27. siječnja 2012. jasno da on marginalizira svoju ulogu u zločinu i sa sebe nastoji otkloniti odgovornost. Stoga nisu povjerovali ni njegovim tvrdnjama da je u vrijeme likvidacije bio na liječenju u Karlovcu, a ne u Dugoj Resi.