Screenshot, foto: HRT
MINISTAR znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar gostovao je danas u emisiji HRT-a 1 Hrvatska uživo. Među ostalim temama, Mornar se osvrnuo i na najavljene rezove u obrazovanju.
Mornar je istaknuo kako Hrvatska nema drugoga izbora te kako, u širem kontkestu, hrvatski deficit svake godine iznosi 15 milijardi kuna, od čega upozorava kako je od toga 11 milijardi kamata na kredite prošlih vlada.
Lalovac nije uvažio Mornarove argumente
Ministar je naglasio kako njegov pokušaj da Vladi približi važnost znanosti i obrazovanja kao pokretača društva i gospodarstva nije bio uspješan.
"Pokušao sam razgovarati s ministrom Lalovcem o tome, ali nisam naišao na razumijevanje, bilo je biti ili ne biti, jer proračun treba donijeti do četvrtka", rekao je Mornar.
Umjesto 314, "rez" će iznositi 198 milijuna kuna
"Nakon rebalansa proračun će iznositi 11,7 milijardi kuna, od toga preko 9,5 milijardi ide na plaće, jedna milijarda otpada na naknade za prijevoz, za održavanje studentskog standarda i slično. Meni na kraju ostaje prostor fleksibilnosti koji iznosi oko milijardu kunu. U tom slučaju rez od 314 milijuna kuna iznosi 30, a ne 3 posto, a to je skoro nemoguće. Postoji mogućnost da prebacivanjem troškova za strukturne projekte iz europskih fondova koje smo bili dužni djelomično financirati prebacimo na neke druge državne stavke. Na taj način bismo mogli uštedjeti do 116 milijuna kuna. Oduzmite to od 314 milijuna koliko je planirani rez, i onda već imamo brojku s kojom možemo raditi", obznanio je Mornar novi plan putem kojega će proračun njegova Minsitarstva biti oslobođen davanja koja iznose 116 milijuna kuna.
Ministar je dodao kako se, ukoliko želimo ostvariti stvarnu uštedu, treba okrenuti efikasnosti i racionalnosti sustava. Komentirajući medijske navode o tome kako razmišlja o ostavci, Mornar je priznao kako mu je to u jednome trenutku palo na pamet.
"Kada ste pred nemogućim zadatkom i ostavka je jedna od misli u glavi, ali to bi značilo predati se. S obzirom na manevar s sredstvima za projekte koja smo prebacili na druge državne stavke, nekako ćemo uspjeti", dodao je.
Usamljen u borbi za znanost
Komentirajući valoriziranje znanosti u Hrvatskoj, ministar je konstatirao kako nam je potreban "preokret u glavama" po pitanju obrazovanja i znanosti.
"Osjećam se usamljeno u borbi za to da su znanost i obrazovanje prioriteti. Po nedavno donesenoj strategiji svake godine ulaganja u taj sektor trebala bi rasti po milijardu kuna, tako da bi 2020. godine izdvajanja trebala iznositi 6 posto BDPa. Sada izdvajamo 3,6 posto, a priznajem kako nisam optimističan, jer, očigledno, ni ove godine nema ništa od rasta ulaganja, čak smo smanjili", zaključio je ministar Mornar.