Foto: Guliver Image / Getty Images
NIKAKVI ruski vojni avioni nisu poslani u Siriju, javlja Russia Today (RT) pozivajući se na visoki izvor iz ruske vojske.
Podsjećamo, ranije su izraelski mediji objavili da je ruska vojska stigla u Siriju, te da se pripremaju za bombardiranje položaja Islamske države. No, sada se čini da se ipak radilo o netočnoj ili barem nepotpunoj informaciji.
Naime, RT je televizijska mreža koja se financira ruskim državnim novcem i bliska je režimu Vladimira Putina, do te mjere da su ih optuživali i za širenje proruske propagande.
Izraelci tvrde da su Rusi stigli u Siriju
Izraelski mediji ranije su objavili da je Rusija započela vojnu intervenciju u Siriji raspoređivanjem zračnog kontingenta u trajnoj sirijskoj bazi. Prema diplomatskim izvorima koje citiraju izraelski novinari, jedan je kamp već uspostavljen u zračnoj bazi na području Damaska koju kontroliraju snage odane predsjedniku Bašaru al-Asadu.
Očekuje se da će Rusija u dolazećim tjednima rasporediti nekoliko tisuća vojnog osoblja, uključujući savjetnike, instruktore, logističare i tehničare, javili su izraelski mediji.
Ruska avijacija namjerava, prema napisima u izraelskim medijima, krenuti u akciju protiv Islamske države i drugih radikalnih džihadističkih skupina. Kako piše TruthDig, razlog ove intervencije treba tražiti i u činjenici da se Islamska država sve više širi i u Čečeniji, zbog čega su ruske sigurnosne snage izuzetno zabrinute.
Zajedno s Iranom protiv ISIS-a
Arapski dnevni list Elaph dodaje kako su plan napada protiv Islamske države Rusi razradili zajedno s Iranom, koji bi trebao biti njihov saveznik u predstojećoj bitki. Zapovjednik iranskih specijalnih vojnih snaga Kasem Soleimani nedavno je posjetio Moskvu, a na tom sastanku navodno se raspravljalo upravo o akciji protiv ISIS-a.
U ovom trenutku nema konkretnih podataka o sastavu kontingenta, ali je Rusija ranije pregovarala o prodaji višenamjenskih MiG-ova 29 i podzvučnih naprednih aviona za trening Yak-130. Izraelski Ynetnews piše kako nema sumnje da će ruski piloti utjecati na postojeću dinamiku bliskoistočnih sukoba.
Službeno, Rusija nema ofenzivnih namjera prema Izraelu i drugim državama, a glavni cilj razmještanja je zadržavanje Assada na vlasti i borba protiv IS-a.
Strateška odluka
Obama je od nedavno suzdržan u pozivima na rušenje Assadovog režima, no SAD izvodi zračne napade kako bi zaštitio pobunjenike protiv kojih će se boriti ruske snage.
Iran i Rusija, uz znanje SAD-a, navodno namjeravaju osnažiti sirijsku vojsku uvježbavanjem ali i tehnikom. Rusija od početka civilnog rata Asadu postojano šalje brodove s oružjem, streljivom i rezervnim dijelovima.
Rusi nisu jedini koji koordiniraju bliskoistočnu politiku s Iranom. Američki dužnosnici također sudjeluju u intenzivnim razgovorima s Teheranom kako bi osnažili zajedničku borbu protiv IS-a. Čini se da američka vlada Iran trenutačno prihvaća kao neophodnu silu u kampanji protiv IS-a u Iraku, navodi Ynet.
Suradnja SAD-a i Rusije?