Screenshot: CNN
SMRAD spaljene plastike kojeg ne možete izbjeći i osjećaj mučnine - to je prvo što osjetite u Alepu. Ustvari to je sve što je i ostalo od tog sirijskog grada. Prizori uništenog grada koji je toliko dugo granatiran. "Prizore možete vidjeti na internetu, ali smrad ne možete, a upravo je smrad ono što je najupečatljivije jer podsjeća da se nalazimo na rubu humanosti", tim riječima započinje svoj opis novinar CNN-a, Nick Paton Walsh, koji se vratio u Alep nakon gotovo dvije godine.
Sirijski režim želi iskorijeniti život u Alepu
Tijekom razgovora, svoju je nogu, koja je zamotana zavojima, nesvjesno micao gore-dolje, vjerojatno iz straha, živaca i agonije koju je proživio.
"Mi smo u paklu, samo izađi van i vidjet ćeš da je grad spaljen. Nema ničega. Tako je svaki dan, svaki sat. Više nema ljudi, mački pa ni kukaca. Ostalo je veliko ništa", rekao je ranjenik.
Malena djeca postala meta snajperistima
Alep se puno promijenio u dvije godine. Grad je bio komercijalno središte, osjetio se miris grada. Sada je razrušen, spaljen, a žene sve češće hodaju pokrivene od glave do pete, s hidžabom i prekrivenim licem. Walsh u jednoj bolnici upoznaje 13-godišnju djevojčicu koju je pogodio snajper. Zajedno sa svojom svekrvom odbila je snimanje jer se boji da bi ju muž ubio zbog toga. On je jedan od boraca.
Osnovne namirnice za život prava su rijetkost. Pogodila ih je suša jer su pobunjenici samima sebi prerezali dotok vode pokušavajući poremetiti opskrbu režima. Sada voda rijetko teče iz slavine. Rijetki su i dućani koji rade jer se trgovci boje bombardiranja. Režim napada svaki prostor na kojem se skupljaju ljudi.
Zadnji put kad sam bio ovdje, čovjek je mogao vidjeti život u svim njegovim oblicima. Tek ponekad bi ga prekidao zvuk bombardiranja. Sada toga više nema. Dvoje djece u bolnici reklo je da su navikli na takav život, to im je normalno kao nama odlazak u školu ili kupnja omiljene majice. Najmlađi su također na meti sirijskog režima. Mnoga ranjena djeca nemaju niti tri godine.
Maleni Muhamed ima pet godina i završio je u bolnici jer ga je pogodio snajper. Metak ga je pogodio dok je u svom domu gledao crtiće. Pogođen je u trbuh, a metak je eksplodirao u njemu što je dovelo i do izlaznih rana na njegovom tijelu. Doktor u bolnici provjera da li je živ. Živ je, oči su mu zatvorene, ali mu je lice puno suza. Njegova majka vani naglas plače. "Što mu je s očima? Zar nisu vidjeli da je to moje dijete? Zašto ga je pogodio?", zapomaže majka.
Na rubu pobunjeničkog područja ogromna je hrpa plastike koja čitavo vrijeme gori, istovremeno zagađujući zrak. Sve se to radi kako bi se kasnije rafinirala nafta i zaradio novac kojim se financiraju pobunjeničke skupine. U borbi za život, svoj život čine nepodnošljivim. Dim se diže nad čitavim Alepom, a stanovnici koji ne mogu otići moraju ga svakodnevno udisati i boriti se za opstanak.