Zelena akcija: HE Ombla ne zadovoljava kriterije za financiranje Europske banke za obnovu i razvoj!

Foto: Civilnodrustvo.hr

ZELENA AKCIJA je danas HEP-u, Vladi RH, Ministarstvu zaštite okoliša i prirode te Europskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) uputila komentare na Plan upravljanja bioraznolikošću područja HE Ombla i ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu.

"Još jednom apeliramo da Vlada RH i HEP konačno odustanu od štetnog projekta izgradnje HE Ombla i na taj način sačuvaju rijeku Ombla i špiljski sustav Vilina špilja - Izvor Omble, koji su dio nacionalne ekološke mreže, Europske ekološke mreže NATURA 2000 i Zaštićeni krajolik", poručuju iz Zelene akcije.

Projekt Ombla mogao bi trajno uništiti ekosustav

Područje na kojem bi se trebala izgraditi HE Ombla jedno je od mjesta s najvećom bioraznolikošću u Hrvatskoj i svijetu. U sustavu Vilina špilja - Ombla pronađeno je ukupno 68 špiljskih vrsta, koje su gotovo sve endemske vrste.

"Rezultati ovih i prijašnjih istraživanja ukazuju kako potencijalna izgradnja HE Ombla ima nepovratne i trajne posljedice na ekološku mrežu i NATURU 2000, te bi mogla trajno uništiti jedno od područja s najvećom bioraznolikošću u Hrvatskoj. Postoje mjere smanjenja šteta s neizvjesnim posljedicama za pojedine populacije ciljnih vrsta, ali ne i za prirodna staništa", kažu iz Zelene akcije.

Više štete nego koristi

Izgradnja HE Omble nanijela bi trajnu štetu ekološkoj mreži. Da bi takva šteta bila prihvatljiva, prema postavkama Europskih smjernica o staništima i Zakonu o zaštiti prirode RH, projekt Ombla morao bi biti od izuzetno velike društvene i ekonomske koristi.

"To do sad nije dokazano, odnosno, ne možemo reći da izgradnja HE Omble donosi takve koristi, jer predviđa proizvodnju samo 1,5 posto od ukupne količine električne energije, te time neće bitno promijeniti stanje proizvodnje energije u Hrvatskoj", tvrdi Zelena akcija.

"HE Ombla će značajno promijeniti režim podzemnih voda. Kada se upravlja nadzemnim vodama u kršu, dolazi do raznih nepredviđenih i iznenađujućih situacija, a predvidjeti sve posljedice kod naglih promjena podzemnih tokova je nemoguće. Može se očekivati čak i propadanje tj. urušavanja tla u uzvodnim krškim poljima sliva Omble, kao i zagađivanja izvora pitke vode za grad Dubrovnik, pojave klizišta te povećanje opasnosti od potresa", ističu iz Zelene akcije, te zaključuju kako projekt ne zadovoljava uvjete Okolišne i društvene politike EBRD-a te stoga ne zadovoljava niti kriterije za financiranje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.