Američki agenti uhitili pogrešnog mladića, deportirali ga u zloglasni zatvor

Foto: Društvene mreže

Američki savezni imigracijski službenici uhitili su 19-godišnjeg mladića u New Yorku iako su shvatili da on nije osoba koju traže, piše Newsweek.

Merwil Gutiérrez kasnije je deportiran u ozloglašeni superzatvor u Salvadoru unatoč tvrdnjama njegove obitelji da nikada nije bio povezan s bandama niti ima ikakvu kriminalnu prošlost. Wilmer Gutiérrez traži odgovore nakon što je Američka imigracijska i carinska služba (ICE) privela njegovo dijete.

"Agenti su njega i još dvojicu dječaka uhvatili točno na ulazu u našu zgradu. Jedan je rekao 'ne, to nije taj', kao da traže nekog drugog. Ali drugi je odgovorio: 'Uzmi ga svejedno'", rekao je Wilmer za Documented, neovisnu i neprofitnu novinarsku organizaciju koja izvještava za imigrantske zajednice u New Yorku.

Predsjednik Salvadora: Nemam ovlasti vratiti osobe koje su poslane u Centar za zatvaranje terorista

Predsjednik Salvadora Nayib Bukele u ponedjeljak je odgovarao na pitanja o deportaciji Kilmara Abrega Garcije te istaknuo da nema ovlasti u SAD vratiti osobe koje su mu poslane u Centar za zatvaranje terorista (CECOT).

Ta je izjava uslijedila usred rastućih kritika zbog načina na koji njegova vlada postupa s deportiranim osobama, a protivnici tvrde da se redovito zaobilazi zakon i uskraćuju osnovna pravna jamstva. Kritičari upozoravaju da deportacija Garcije odražava širi obrazac kršenja ustavnih prava, što izaziva zabrinutost zbog urušavanja pravne države.

Predsjednik SAD-a Donald Trump obećao je provesti najveću deportacijsku operaciju u američkoj povijesti, a njegova administracija planira protjerati milijune nedokumentiranih migranata. Bijela kuća navodi da je svatko tko boravi u zemlji bez dozvole, prema stajalištu savezne vlade, "kriminalac". Od početka Trumpova drugog mandata uhićene su tisuće migranata.

Deportiran u zatvor s članovima nasilnih bandi

Gutiérrez, koji je pobjegao od nestabilnosti u Venezueli i podnio zahtjev za azil u SAD-u, uhićen je u Bronxu tijekom operacije ICE-a. Prema riječima njegova oca, agenti su odmah priznali da Gutiérrez nije osoba koju traže, ali su ga svejedno odlučili zadržati.

Samo nekoliko dana kasnije deportiran je u Salvador, gdje je prebačen u zatvor visoke sigurnosti poznat po tome da u njemu borave članovi nasilnih bandi, uključujući međunarodnu kriminalnu mrežu Tren de Aragua. Obitelj i odvjetnici tvrde da Gutiérrez nema kazneni dosje, nije član nijedne bande te nema ni tetovaže, što vlasti često koriste kao osnovu za identifikaciju osumnjičenih članova bandi.

Wilmer Gutiérrez posljednji je put razgovarao sa sinom 16. ožujka u kratkom pozivu koji su dopustile vlasti. U međuvremenu je danima pokušavao doći do informacija, obilazio policijske postaje i sudove, ali mu je svugdje rečeno da ne postoji nikakav službeni zapis o njegovu sinu.

U tom je pozivu Gutiérrez rekao da se nalazi u Pennsylvaniji te očekuje premještaj u Teksas prije deportacije u Venezuelu. Do tog premještaja nije došlo.

Wilmer je kasnije iz novinskog članka saznao da je njegov sin deportiran u Salvador na temelju Zakona o neprijateljskim strancima iz 1798. Na internetu su se pojavile snimke zatočenika s obrijanim glavama koje se pod nadzorom odvodi prema ćelijama. "Mogao bih razumjeti da su ga vratili u Venezuelu", rekao je Wilmer. "Ali zašto u stranu zemlju u kojoj nikad nije bio?"

Opasno putovanje u SAD u potrazi za boljim životom

U svibnju 2023. Wilmer je sa sinom Merwilom i nećakom Luisom napustio Venezuelu i krenuo na opasno putovanje preko Kolumbije i džungle Darién Gap do Paname. Mjesec dana kasnije stigli su u Ciudad Juárez u Meksiku, gdje su podnijeli zahtjev za Privremenu zaštićenu dozvolu (TPS) preko aplikacije CBP One.

Dok su čekali imigracijski termin, radili su privremene poslove i spavali uz granicu kako ne bi izgubili svoje mjesto u redu.

Prije nego što su napustili Venezuelu, Wilmer je živio u Los Tequesu, blizu Caracasa, gdje je radio za državnu naftnu kompaniju PDVSA, a potom je vodio servis za mobitele. Politička nestabilnost i kolaps ekonomije činili su život sve težim za njega, njegovu djecu i bolesnu majku.

"Zatekao se na krivom mjestu u krivo vrijeme"

William Parra, odvjetnik za imigracijska pitanja iz organizacije Inmigración Al Día, rekao je: "Merwil je uhićen dok je bio s prijateljima i jednostavno se zatekao na krivom mjestu u krivo vrijeme. ICE ga nije tražio niti postoji ikakav dokaz da ima veze s bilo kojom bandom."

Aaron Reichlin-Melnick, viši analitičar iz American Immigration Councila, napisao je na mreži X: "19-godišnjeg Merwila Gutiérreza uhitili su na ulici u New Yorku i nekoliko dana kasnije poslali u Salvador. Njegova obitelj tvrdi da nema nikakvu povezanost s Tren de Araguaom. Nema čak ni tetovaže."

Gutiérrezov pravni tim traži hitnu diplomatsku intervenciju kako bi se osiguralo njegovo oslobađanje i siguran povratak.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.