PREDSJEDNIK vlade Albanije Edi Rama i predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto kazali su u petak u Sarajevu kako Berlinski proces smatraju osnovom bolje suradnje država Zapadnog Balkana. Rama je tijekom dana s nekima od ministara iz svoje vlade boravio u radnom posjetu BiH, a sastao se s članovima Vijeća ministara te zemlje predvođenim Krišto.
Predsjednika albanske vlade primio je i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović. Dvoje premijera nakon službenih razgovora potvrdili su kako vlade obje zemlje i dalje vide članstvo u Europskoj uniji kao trenutačno najvažniji vanjskopolitički cilj, a Berlinski proces jačanja suradnje šest država Zapadnog Balkana pokrenut 2014. godine vide kao važan instrument da se to i ostvari. Upravo će Albanija biti domaćin summita Berlinskog procesa planiranog za listopad u Tirani.
Krišto je kazala kako podupire sve regionalne inicijative za suradnju, ali da BiH "ostaje privržena Berlinskom procesu" izražavajući žaljenje što unutar zemlje nema potrebnih suglasnosti za provedbu svega što je u tom okviru dogovoreno. Time je aludirala na činjenicu da se iz Republike Srpske protive ratifikaciji sporazuma o slobodi kretanja s osobnim iskaznicama čime izravno blokiraju Kosovo.
Premijer Rama kazao je kako nije nikakva tajna da njegova zemlja želi pomoći Kosovu i upravo stoga želi slobodu kretanja s osobnim iskaznicama koja bi puno značila Kosovarima."Nadamo se da će i BiH po uzoru na Srbiju ratificirati taj sporazum", kazao je albanski premijer očevidno kritizirajući djelovanje političara iz reda bosanskih Srba.
Dodao je kako unatoč ratu u Ukrajini očekuje da EU posveti potrebnu pozornost Zapadnom Balkanu te kako se nada "da u Uniji ne čekaju neki novi rat", kako bi o regiji poveli više računa. Za razliku od BiH, Albanija je istodobno i članica projekta Otvoreni Balkan koji je 2019. godine pokrenula Srbija, no u njemu od svih država Zapadnog Balkana za sada sudjeluje samo još Sjeverna Makedonija.
U BiH postoje velike rezerve prema tom projektu zbog patronata koji nad njim ima Beograd, a koji upravo zbog toga upadljivo forsiraju političari iz reda bosanskih Srba s obrazloženjem da će olakšati trgovinu i jačanje gospodarskih veza u regiji.
Politički odnosi BiH i Albanije, kako su ocijenili premijeri, dobri su, no njih ne prati gospodarska suradnja jer je vanjskotrgovinska razmjena između dvije zemlje skromna pa je u 2022. godini iznosila tek nešto više od 90 milijuna eura.