Komentirajući rezultat američkih izbora za N1, bivši hrvatski veleposlanik u Moskvi i vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević kaže da je Donald Trump sada iskusniji i da će vjerojatno u vrlo većoj mjeri uspijevati nametnuti svoje zamisli administraciji.
"Znamo da je u prvom mandatu imao mnogo problema i s imenovanjem suradnika i s provedbom svojih zamisli koje često nisu bile u skladu sa zakonom. U svakom slučaju, izostajale su konzultacije s najbližim suradnicima prije donošenja odluka. Pretpostavljam da će sada biti efikasniji u tome", smatra Kovačević.
On također pretpostavlja da će u provedbi nekih predizbornih obećanja, primjerice onoga o deportaciji desetaka milijuna ljudi, Trump biti suočen s organizacijskim i tehničkim problemima te otporom dijela javnosti.
Pitanje je i trebaju li u SAD-u strahovati od "Projekta 2025", političke agende tamošnjih ultrakonzervativnih krugova za preuzimanje institucija i "čišćenje" od liberala. Taj projekt, od kojeg se Trump doduše ogradio, kreirala je tvrdo konzervativna Fondacija Heritage iz Washingtona, a sadrži i plan širenja predsjedničkih ovlasti. Pitanje je mogu li na tragu tog plana tijekom Trumpovog novog mandata oslabiti temelji američke demokracije.
"S obzirom na njegove intencije i općenito njegovu nesklonost poštivanja demokratskih praksi i institucija, to može biti opasnost pod uvjetom da unutar Republikanske stranke ne dođe do pobune. Budući da je uspostavio kontrolu nad republikancima, realno je za pretpostaviti da će mu prevlast republikanaca u Kongresu omogućiti lakše ostvarivanje njegovih namjera te mu neće praviti probleme u prihvaćanju njegovih zakonskih projekata. Dakle, s obzirom na njegove izražene autoritarne tendencije, moguće je da bude narušen sustav ravnoteže u odnosu između pojedinih grana vlasti u SAD-u poznat kao ‘checks and balances'", napominje Kovačević.
Što se tiče vanjske politike, jedno od predizbornih obećanja na kojemu je Trump najviše inzistirao bio je plan za brzo okončanje rata u Ukrajini. Kovačević smatra da će Trump nastojati provesti taj plan što prije, ali da je upitno hoće li u tome uspjeti i zaustaviti rat u Ukrajini.
"Obećao je da će to pitanje biti riješeno nakon njegove pobjede, a prije nego što preuzme dužnost. Za pretpostaviti je da to neće moći ispuniti. No jasna je njegova intencija da smanji pomoć Ukrajini jer on i njegovi birači ne vide interes Amerike u tom ratu", ističe.
Trumpov vanjskopolitički fokus, smatra Kovačević, bit će na Kini, kao i u njegovom prvom mandatu.
"No to bi tako bilo i da je pobijedila Kamala Harris. Kina je glavni takmac SAD-u i počela ih je dostizati na nekim područjima na kojima su Amerikanci navikli biti svjetski lideri, primjerice u tehnologiji. To rivalstvo ostaje, a znamo i kakav je Trumpov recept za to – sankcije, carinske barijere, zabrana uvoza i izvoza… Trump je u svome prvom mandatu intenzivirao tu praksu, ali ju je i Joe Biden u svome mandatu pojačavao. U odnosu prema Kini postoji konsenzus američkih političkih elita", kaže.
Ako u ičemu bude razlike, dodaje Kovačević, to bi mogao biti odnos prema Tajvanu.
"Trumpu se omakla izjava da Tajvan, ako želi američku zaštitu, mora je i platiti, iako je Tajvan već plaća kupujući najsuvremeniju američku vojnu opremu. No bude li Trump inzistirao na tome, to bi moglo utjecati na odnose SAD-a i Kine te Kine i Tajvana", zaključio je Kovačević.
Sve o američkim izborima možete pratiti OVDJE.