Graf: PSD.hr
Konferenciju je uvodnim govorom otvorio Ivan Bubić, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i državni tajnik u Središnjem državnom uredu za javnu nabavu, istaknuvši da je javna nabava u smislu transparentnosti osobito ranjivo područje te da važnu ulogu igra budno oko javnosti, između ostaloga, i organizacije civilnog društva koje predstavljaju vanjski korektivni mehanizam. Zatim je Munir Podumljak, izvršni direktor udruge Partnerstvo za društveni razvoj predstavio rezultate istraživanja, kazavši odmah na početku da je sustav javne nabave u RH jedan od najboljih u Europi te da je dobra vijest da smo izašli iz krize. No, što je više resursa, to je više korupcije, istaknuo je Podumljak.
Bagatelna nabava dosegnula je vrijednost od 2,83 posto BDP-a
U promatranom periodu zabilježen je značajan trend smanjenja transparentnosti javne potrošnje putem javne nabave. Bagatelna nabava, koja se ne evidentira na pravi način, a u kojoj se niti ne primjenjuje Zakona o javnoj nabavi, dostigla vrijednost od 2,83% BDP-a RH.
Kao rješenja spomenutih problema u postupcima javne nabave, preporuča se hitno rješenje problema smanjene transparentnosti postupaka javne nabave putem osnažene centralizirane evidencije (EOJN) provedenih postupaka bagatelne nabave. Također, potrebno je osigurati jedinstveno, centralizirano i standardizirano upravljanje informacijama u javnoj nabavi na svim razinama izgradnjom sustava i obrazaca za izvještavanje pri EOJN (Planovi nabave i njihove izmjene, registri ugovora i okvirnih sporazuma, obrasci za izvještavanje o izvršenju ugovora i plaćanjima, obrasci za izvještavanje o sukobu interesa).
Trebala bi se osigurati kompetitivnost postupaka javne nabave putem propisanih minimalnih uvjeta kompetitivnosti – najmanji broj ponuditelja dozvoljen za sklapanje ugovora. Preporuča se kvalitetniji nadzor nad poštivanjem odredbi Zakona o javnoj nabavi i izricanje pravovremenih sankcija tijelima koja zakon ne poštuju, kao i ograničavanje horizontalne javne nabave, odnosno propisivanje minimalne uvjete kompetitivnosti u svim takvim postupcima. Jako je bitno ograničiti komercijalna zaduženja javnih poduzeća te dodatno graditi kapacitete sustava javne nabave za provedbu postupaka i nadzor nad provedbom Zakona.