Osobe s intelektualnim teškoćama i njihovi roditelji zaziru od institucionalnih socijalnih usluga, ali i izražavaju važnost usluga u zajednici, pokazala je analiza stambene zajednice organizirane u sklopu EU projekta "U vlastitom dnevnom boravku".
Analiza dvogodišnjeg boravka šest osoba s intelektualnim oštećenjem u organiziranoj stambenoj zajednici predstavljena je danas predstavnicima Centra za rehabilitaciju Zagreb, Caritasa zagrebačke nadbiskupije i Grada Zagreba, priopćio je zagrebački Crveni križ koji je projekt poveo u suradnji s Gradom.
U sklopu projekta "U vlastitom dnevnom boravku", vrijednog oko 265 tisuća eura, uz ostalo pruženo je 2400 usluga psihosocijalne podrške osobama s intelektualnim teškoćama i članovima obitelji.
Također, više od stotinu roditelja i skrbnika primilo je psihosocijalnu pomoć te je moglo izraziti svoje brige, želje i potrebe vezano za dobrobit svoje djece i svoju vlastitu dobrobit.
"Prevencije institucionalizacije kroz kvalitetne socijalne usluge"
Osim na osobe s intelektualnim teškoćama, njihove roditelje, skrbnike i članove obitelji, projekt je bio usmjeren i na osobe starije životne dobi.
Svrha je osigurati neovisno življenje i potpunu uključenost u život zajednice kroz podržavanje procesa deinstitucionalizacije, odnosno prevencije institucionalizacije kroz kvalitetne socijalne usluge u lokalnoj zajednici i osiguravanje usluga potrebitim osobama.
Psihologinja Crvenog križa Zagreb i koordinatorica projekta Valentina Vujić objašnjava kako korisnici procjenjuju da je njihova kvaliteta života veća za vrijeme življenja u zajednici nego za vrijeme življenja u ustanovama te žele povećanje kapaciteta usluga organiziranog stanovanja koje im pomaže da ostanu u zajednici što je dulje moguće.