Apel djelatnika Klinike za tumore: Ako se ovo dogodi, uništit će nas

Foto: Željko Lukunić/Pixsell

INDEX je prošli tjedan otkrio da se priprema preseljenje Klinike za neurokirurgiju s lokacije Vinogradska na Kliniku za tumore, a sad su nam se javili djelatnici Klinike za tumore s otvorenim pismom u kojem šalju poruku nadležnima u zdravstvu, kao i pacijentima, koje upozoravaju na lošu situaciju i potencijalno, kako navode, uništavanje navedene klinike.

>>Doznajemo: Veliki sukobi liječnika na Klinici za tumore, mogli bi ispaštati pacijenti

Ravnatelj Vinogradske: Postoji EU projekt

Ravnatelj Vinogradske Davor Vagić Indexu je rekao da se ništa ne iseljava s Klinike za tumore, no nije bio konkretan oko useljavanja Neurokirurgije te izmještanja ostalih djelatnosti.

"Postoji EU projekt koji je u Nacionalnom planu oporavka za rekonstrukcije nekih dijelova, no ništa se ne miče iz Klinike za tumore", rekao nam je ravnatelj.

Djelatnici Klinike za tumore poslali su nam sad pismo, navodeći da zbog neulaganja u Kliniku za tumore imaju dulje liste čekanja, nezadovoljnije bolesnike, nezadovoljnije djelatnike te da će se sve skupa, kako navode, neizbježno odraziti na ishode liječenja.   

Istaknuli su da će preseljenje Neurokirurgije u njihove prostore dodatno devastirati Kliniku za tumore.

Djelatnici Klinike: Kod nas ne postoji neiskorišten prostor

"Po tome bi ta Neurokirurgija bila izdvojena iz strukture Klinike za tumore (autonomna), ali bi zauzela već uređene prostore koji se trenutno koriste u svom punom kapacitetu (odjeli fizikalne i rehabilitacije, biokemijskog laboratorija, transfuzije, citologije, dijela patologije i molekularne dijagnostike na prvom katu nove zgrade te endoskopije, malih kirurških zahvata, suportivne skrbi i prostor dnevne bolnice onkologije na drugom katu). Ne postoji neiskorišten prostor", upozoravaju djelatnici Klinike za tumore.

Njihovo pismo prenosimo u cijelosti.

"Poštovani,

Ponukani najnovijim događajima u Klinici za tumore - Centru za maligne bolesti KBCSM-a, zabrinutošću djelatnika, kao i šire javnosti, osjećamo se odgovornim reagirati. Porezni obveznici Republike Hrvatske izdvajaju dostatna financijska sredstva za liječenje onkoloških pacijenata s tendencijom daljnjeg povećanja troškova, unatoč tome su rezultati liječenja među najgorima u Europi. Koji su razlozi i kako riješiti taj problem? Najčešći i najlakši odgovor je u nedostatku financijskih sredstava. Međutim, glavni problem je u neracionalnoj, slabo kontroliranoj, nacionalno neuravnoteženoj potrošnji i partikularnim interesima.

Klinika za tumore jedina je isključivo onkološka ustanova u Republici Hrvatskoj, koja funkcionira po multidisciplinarnom principu od svog osnutka 1968. godine. Akademik Ivo Padovan, u suradnji s prof. Umbertom Veronesijom, postavio je već tada model koji se unazad nekoliko godina smatra zlatnim standardom onkološke skrbi. Jedini stručno utemeljen, priznat i učinkovit način liječenja onkoloških pacijenata je multidisciplinaran, unutar onkološkog centra (od prevencije, rane dijagnostike, liječenja do rehabilitacije, suradnjom više službi različitih subspecijalnosti). Rezultati se mjere volumenom slučajeva koji je koreliran s preživljenjem i uštedom jer pacijenti u pravo vrijeme dobivaju optimalan tretman. Klinika za tumore je član Europske organizacije instituta za rak (OECI), koja se brine o implementiranju ujednačene onkološke skrbi", stoji u pismu djelatnika Klinike za tumore.

"Imamo dulje liste čekanja, nezadovoljnije bolesnike, nezadovoljnije djelatnike"

"Europska unija je 2010. godine u svom časopisu Public service review objavila opsežan prikaz o Klinici za tumore kao eminentnoj europskoj onkološkoj ustanovi s dugom tradicijom, suvremenim ustrojstvom, načinom rada i rezultatima liječenja.

Klinika za tumore, s Klinikom za dječje bolesti i Traumatološkom bolnicom, 2010. godine je ishitrenom odlukom tadašnje Vlade Republike Hrvatske s ciljem racionalizacije, bez konzultacije struke, pripojena KB-u Sestre Milosrdnice, koji je time postao KBC.

Zbog izuzetno otežanog funkcioniranja Klinika za dječje bolesti ubrzo izlazi iz novoformiranog KBC-a. Ostali koji su unutar KBC-a sustavno propadaju jer ih zapostavlja centrala u Vinogradskoj. Unatoč izdvajanjima Vlade RH, izostala su potrebna kapitalna ulaganja i rješavanje kadrovskih planiranja u Kliniku za tumore, neovisno od zahtjeva opetovano upućivanih na Stručno vijeće KBCSM-a.

Sanacija šteta na krovu i ostalih dijelova zgrada, pogoršanog stanja nakon potresa, iako sustavno elaborirane, nije učinjena niti se na njih reagiralo. Konačno, tri mjeseca nakon eskalacije situacije s Radiologijom u svibnju ove godine nije se dogodilo - ništa. Radiologija, Patologija, Služba održavanja i prehrane ne mogu pratiti potrebe Klinike za tumore jer nemaju mogućnost autonomnog planiranja, financiranja, stoga ni odgovornost za pad broja usluga, stanja zgrada i opreme.

Imamo dulje liste čekanja, nezadovoljnije bolesnike, nezadovoljnije djelatnike, što će se neizbježno odraziti na ishode liječenja.   

Na stručnom sastanku Klinike za tumore 22. rujna 2021. ravnatelj KBCSM-a profesor Vagić opetovano je spomenuo zapostavljanje koje vrši KBCSM, što godinama pokušavamo iskomunicirati na Stručnom vijeću KBCSM-a. Od spajanja u KBCSM (2010.) nije bilo ni jedne planske investicije u Kliniku za tumore. U nastavku svog iskaza, u kojem nije bilo mogućnosti dijaloga, ravnatelj je predstavio projekt Vlade RH i predsjednika Upravnog vijeća KBCSM-a, državnog tajnika u Ministarstvu zdravstva, gospodina Dulibića, koji se odnosi na preseljenje dijela Neurokirurgije KBCSM-a u Kliniku za tumore", nastavljaju u pismu.

O preseljenju Neurokirurgije

"Po tome bi ta Neurokirurgija bila izdvojena iz strukture Klinike za tumore (autonomna), ali bi zauzela već uređene prostore koji se trenutno koriste u svom punom kapacitetu (odjeli fizikalne i rehabilitacije, biokemijskog laboratorija, transfuzije, citologije, dijela patologije i molekularne dijagnostike na prvom katu nove zgrade te endoskopije, malih kirurških zahvata, suportivne skrbi i prostor dnevne bolnice onkologije na drugom katu). Ne postoji neiskorišten prostor.

Pregledom javno dostupnih dokumenata o detaljima projekta vidljiv je niz nesukladnosti s postojećim stanjem i funkcijom, što upućuje na neadekvatnu pripremu i razradu projekta. Značajno je za istaknuti da Stručno vijeće u Klinici za tumore o tom projektu nije konzultirano.

Iz svega navedenog vidljivo je da, unatoč predstavljanju sinergije kao vizije novog ravnatelja, kako je sam naveo, kao produžetka strategije Ministarstva zdravstva (?!), u zadnja tri mjeseca nastavila se politika hijerarhijskog nametanja rješenja koja nemaju veze s aktualnim stanjem niti omogućavaju praćenje važećih standarda usluga onkološke skrbi.

Zaposlenici su svojim potpisima potvrdili da Klinika za tumore može nastaviti pružati kvalitetnu onkološku skrb isključivo ako je neovisna u kadrovskim, logističkim i strateškim odlukama.

Molimo Vladu RH, nadležnog ministra zdravstva RH, sva nadležna tijela i institucije Republike Hrvatske da se spriječi devastiranje Klinike za tumore, a sve pod krinkom realizacije načelno dobro zamišljenog projekta EU. Problem je što taj načelno dobro zamišljen EU projekt u sebi sadrži i skriva činjenicu da je uvjet za njegovu realizaciju dezintegracija i uništenje najznačajnije (jedine!) središnje klinike za tumore u Republici Hrvatskoj", ističu u pismu djelatnici Klinike za tumore.

"Ako se ovo provede, uništit će se Klinika za tumore"

"Ako se provede ovakva zamisao, provedbom i realizacijom dijela ovog EU projekta, istovremeno se automatski uništava jedina onkološka klinika u RH. Na sastanku 22. rujna je ravnatelj ipak negativno odgovorio na jedno pisano pitanje: je li moguća prenamjena sredstava unutar Klinike. No, neslužbeno smo provjerili informaciju pri ustanovama koje nadziru provedbu projekata EU te smo dobili suprotan odgovor.

Naime, uz dobro obrazloženje alternativnog projekta (nama goruće sanacije stare zgrade, proširenja onkološke dnevne bolnice i centralne pripreme lijekova te nužno plansko obnavljanje tražene opreme, čiji su elaborati u nekoliko navrata prilagani) sredstva nije potrebno vraćati, odnosno mogu se optimalno prenamijeniti. U idućem razdoblju kada v.d.-a zamijeni predstojnik s punim mandatom (a time i dugoročnom odgovornošću), može se planirati proširenje djelatnosti i na druge solidne tumore i kroz razrađeni elaborat bili bismo više nego zadovoljni da nam se u novoj zgradi ili nadogradnji zgrade pridruži neurokirurška ili, ponovo, urološka onkološka problematika kao sastavni dio strukture jedinog onkološkog centra u Hrvatskoj. Za to smo dobili potporu od spomenute krovne EU organizacije, o čemu ste svi bili obaviješteni 13.5.2021.

Ovdje se, logično, nameće osnovana sumnja je li cijeli projekt zamišljen kako bi se uništenjem jedine klinike poput naše stvorila praznina i onkološkim bolesnicima bi preostalo samo i jedino da idu u skupe privatne radio-terapijske klinike, od kojih u jednoj i rade većina od idejnih začetnika i podržavatelja ovog europskog projekta.

Ako na sve navedene apele zamoljene nadležne državne institucije Republike Hrvatske ne reagiraju, bit ćemo prisiljeni obratiti se i institucijama EU koje se bave zaštitama prava onkoloških bolesnika, ali i upozoriti i instituciju europskog tužitelja na moguću sustavnu prevaru, gdje se novcem EU jednim projektom razbija jedina onkološka klinika, s 53-godišnjom tradicijom, te se pogoduje privatnim ustanovama, nauštrb cjelokupnog zdravstvenog sustava RH vezanog za liječenje onkoloških bolesnika", stoji u pismu.

Beroš: Nemam konkretne detalje

Ministar zdravstva Vili Beroš Indexu je rekao da nema konkretne detalje oko preseljenja Neurokirurgije.

"Koliko sam upoznat s tim projektom, to je bio plan bivšeg ravnatelja Vinogradske Marija Zovaka", rekao je Beroš.

Pitali smo ga treba li Vinogradska imati dozvolu Ministarstva zdravstva za tako nešto, na što nam nije dao odgovor te je rekao da je prava adresa za obratiti se ravnateljstvo Vinogradske.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.