MINISTAR zdravstva Vili Beroš na presici Nacionalnog stožera odgovarao je na novinarska pitanja o cijepljenju preko reda.
"Sva izvješća uz zdravstvenih ustanova su došla, većina govori da nije bilo velikih odstupanja, da nije cijepljeno previše mladih osoba bez komorbiditeta. Osim stručnog elementa, postoji i određeni moralna i etička dilema, očekujem da će se i druge organizacije poput HLK uključiti. U Dubrovnik je zbog specifičnosti slučaja upućena zdravstvena inspekcija, ali povjerenstvo će sve utvrditi. U ovom trenutku na osnovu mog uvida u izvješća predominira stav da stručnih pogrešaka pri provedbi cijepljenja nije bilo", rekao je Beroš.
Novinari su ga tražili pojašnjenje što točno znači da "nije bilo prevelikih odstupanja".
"To znači da nisu cijepili veći broj mlađih osoba bez komorbiditeta. To bi značio veći stručni propust. Ako je i bilo cijepljenja preko reda, to su bili stariji s visokim komorbiditetima, tu se onda ne radi o stručnoj odgovornosti, nego o moralnoj ili etičkoj. Poslali smo inspekciju u Dubrovnik i za sve one koji su mladi i cijepljeni su preko reda mora postojati određena odgovornost", rekao je Beroš.
Na pitanje o tome koliki je onda broj mlađih koji su cijepljeni preko reda Beroš nije konkretno odgovorio.
"Moguće je očekivati broj mlađih koji su cijepljeni preko reda, povjerenstvo će detaljno utvrditi sva očitovanja", rekao je Beroš.
Znači li to da se slučajevi poput Borasa, Linića i drugih smatraju moralnim propustom?
"Ništa nije crno-bijelo u toj situaciji, postoje smjernice HZJZ-a, one određuju prioritetne skupine. Njih bi se trebao držati svaki cjepitelj. Treba utvrditi sve okolnosti koje su se dogodile pri cijepljenju tih osoba, tražit ćemo očitovanje svih ustanova i onda će struka dati svoj sud. Možemo sad i već se razgovara o tome je li riječ o stručnom propustu ili moralnom i etičkom. Ako je cilj procijepiti što više građana, to je legitiman cilj. Drugo je ako dođe netko mlađi bez komorbiditeta prije nego što je red na njegovu skupinu", rekao je Beroš.