Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt danas je postao glavna meta napada bošnjačkih političara i medija zbog izjave o tome da osobe izravno povezane s ratom ne bi trebale biti predstavljane kao uzor učenicima u školama spomenuvši u tom kontekstu imena Alije Izetbegovića i Ratka Mladića.
Schmidt je iznenada zaslužio etiketu osobe koja izjednačava branitelje BiH i osuđene ratne zločince a sve zbog toga što je kazao kako školski programi u BiH ne smiju biti opterećeni nedavnom ratnom prošlošću i pokušajima nekritičkog prikazivanja uloge nekih od najistaknutijih sudionika tih zbivanja.
Kazao je to komentirajući prošlotjednu odluku Ustavnog suda BiH koji je donio privremenu zabranu promjene dijela nastavnog programa iz povijesti u osnovnim školama u Republici Srpskoj, u kojemu se spominju Radovan Karadžić i Ratko Mladić ali se ne navodi kako su oni pravomoćno osuđeni za ratne zločine.
Schmidt: Obrazovni sustav u BiH pati od brojnih manjkavosti
U intervjuu za komercijalnu sarajevsku Face TV Schmidt je upozorio kako se takvo što ne smije raditi odnosno kako bi učenicima trebao otvoriti mogućnost kritičkog promišljanja o svemu pa i nedavnoj prošlosti. Time je sugerirao kako je svaka indoktrinacija pogrešna i neproduktivna, a istodobno je upozorio kako obrazovni sustav u BiH pati od brojnih manjkavosti.
Tako, primjerice, nema zajedničkog kurikuluma ali zato i dalje postoje dvije škole pod jednim krovom, odnosno obrazovne institucije u kojima se djecu razdvaja temeljem njihove etničke pripadnosti i ujedno ih se podvrgava indoktrinaciji na tragu ratnih podjela.
Spominjanje u tom kontekstu Mladića, ali i Alije Izetbegovića bilo dovoljno da se visokog predstavnika, kojega odavno napadaju iz Republike Srpske i osporavaju mu legitimitet, i u Sarajevu proglasi neprijateljem, ovoga puta Bošnjaka, iako je Izetbegovićevo ime još 2005. bilo razlogom zbog kojega je Schmidtov prethodnik Paddy Ashdown morao posegnuti za izvršnim ovlastima i suspendirati odluku lokalnih vlasti da se po nekadašnjem bošnjačkom čelniku imenuje zračna luka u Sarajevu.
U multietničkoj zemlji kakva je BiH imenovanje zračne luke po Izetbegoviću neće doprinijeto procesu pomirenja već će ga ugroziti, poručio je tada Ashdown.
Konaković: Pokušaj izjednačavanja žrtve i zločinca
No većina probošnjačkih medija upozorenje sadašnjeg visokog predstavnika koje je na sličnom tragu naziva skandalom, a istaknuti političari poput ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića kažu kako je to pokušaj izjednačavanja žrtve i zločinca.
Na društvenim mrežama oglasile su se i druge javne osobe poput profesora na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Vahidina Preljevića, koji je za Schmidta napisao da je "poznat po relativiziranju ratnih zločina" optužujući ga da je u prošlosti kao dužnosnik u njemačkoj vladi kanio rehabilitirati jednog pilota koji je služio pod nacistima.
Takva argumentacija do sada je uglavnom bila dio propagandne bitke koju su protiv Schmidta vodili iz RS.
Bošnjačka skupina za pritisak pod nazivom "Krug 99" još ranije je pozvala na prosvjede protiv Schmidta pred njegovim uredom u Sarajevu (OHR) i to u četvrtak. Učinili su to nezadovoljni Schmidtovom nakanom da u svojstvu prijatelja suda svjedoči pred prizivnim vijećem Europskog suda za ljudska prava koje treba donijeti pravorijek u slučaju tužbe što ju je protiv BiH podnio savjetnik Željka Komšića Slaven Kovačević i koji se žalio da ga se diskriminira zbog ograničenja prava glasa kod biranja članova Predsjedništva BiH.