Foto: 123rf, Davor Puklavec/PIXSELL
VIŠE od dvadeset zemalja na svijetu otvorilo je instituciju braka istospolnim parovima, odnosno uvelo bračnu jednakost, a najnoviji primjer toga dolazi s Malte, u kojoj je jučer tamošnji parlament s omjerom 66 prema 1 glasao za tzv. gay brak, odnosno omogućio istospolnim parovima da se vjenčaju podjednako kao i raznospolni. Pritom je važno naglasiti kako se od Maltinih 450 tisuća stanovnika njih 88,6 posto deklarira katolicima, kao i da je katoličanstvo po tamošnjem Ustavu službena državna religija, uz dodatak kako u ovoj Republici postoji sloboda vjeroispovijesti za sve.
Za razliku od Hrvatske, u kojoj se 86 posto stanovnika izjašnjava katolicima, Maltežanima njihovo katoličanstvo nije razlog za diskriminaciju gay sugrađana, kao što to nije ni nizu drugih država koje se smatraju većinski katoličkima, a uvele su bračnu jednakost.
Irska s 87 posto katolika na referendumu izglasala bračnu jednakost
Jedna od prvih među njima je bila 2005. godine Španjolska, u kojoj se 68 posto stanovnika izjašnjava katolicima. U Portugalu se pak 88 posto stanovnika izjašnjava katolicima, a uveli su bračnu jednakost 2010. godine. Bračna jednakost postoji i u Irskoj, koja je desetljećima predstavljala bastion najkonzervativnijeg katoličanstva, i to je izglasana na ustavnom referendumu 2015. godine s podrškom od 62 posto. Oko 87% stanovnika Irske izjašnjava se kao katolici.
I u Velikom Vojvodstvu Luksemburg većina stanovnika su katolici (njih 67 posto), što ih nije spriječilo da za premijera izaberu gay političara Xaviera Bettela, te da njegova lijevo-liberalna koalicija 2014. izglasa bračnu jednakost, koja je stupila na snagu 1. siječnja 2015. U međuvremenu se i sam premijer vjenčao sa svojim dugogodišnjim partnerom, francuskim arhitektom Gauthierom Destenayem, što većinski katoličkim Luksemburžanima nije nikakav problem.
I druga zemlja na svijetu koja je uvela bračnu jednakost, Belgija, i to 2003. (prva je naravno bila većinom protestantska Nizozemska), ima većinski katoličko stanovništvo. Naime, 58 posto Belgijanaca se izjašnjava kao katolici.
Unatoč protivljenju današnjeg pape Franje, katolička Argentina prva u Južnoj Americi omogućila brak istospolnim parovima
Prva zemlja Južne Amerike koja je uvela bračnu jednakost bila je Argentina 2010. godine, u kojoj se 74 posto stanovnika smatra katolicima. Zanimljivo je da se tom potezu protivio i tadašnji biskup Buenos Airesa Jorge Mario Bergoglio, danas papa Franjo.
Uslijedilo je uvođenje bračne jednakosti u Brazilu (64 posto katolika) i Urugvaju, u kojem se 57 posto građana izjašnjava kršćanima, od čega ih je 45 posto katolika. No, Urugvaj je izuzetak u Južnoj Americi, te ga se smatra najsekularnijom državom tog kontinenta. Istospolni parovi mogu stupiti u brak i u Kolumbiji, u kojoj su 70 posto stanovnika katolici.
U svakom slučaju, dok u nekim katoličkim zemljama svijeta vjeroispovijest nije prepreka za društveni napredak ni političarima ni građanima, u Hrvatskoj se zbog očitovanja biskupa i pritiska klerikalnih udruga često mijenjaju javne politike koje bi bile od koristi većini građana. Usput, niti jedna od spomenutih zemalja, kao ni onih drugih u kojima katolici ne čine većinu stanovništva, nije propala otkako je uvela bračnu jednakost.