Foto: Privatni album
Wilton Park na kojem je gostovao Štetner pokrenut je na inicijativu Winstona Churchilla 1946. godine. Sedamdeset godina od osnutka, Wilton Park postao je jedno od vodećih mjesta za diskusiju i kreiranje politika. Održava se u Wiston Houseu, dvorcu iz 16. stoljeća, oko sat vremena vožnje udaljenom od Londona.
"Britanska vlada, tj. Ministarstvo vanjskih poslova i Commonwealtha, organizirala je strateški forum s ciljem prikupljanja savjeta kako što bolje proći Brexit. To je bila zatvorena konferencija kojoj su prisustvovali najviši ministri i dužnosnici britanske vlade plus odabranih tridesetak gostiju iz EU-a. Radi se, po meni, o vrhunskom i važnom događaju koji je trebao poslužiti kao direktan izvor informacija najvišim tijelima izvršne vlasti UK-a. Ja sam pozvan od britanske vlade tj. Ministarstva vanjskih poslova i Commonwealtha.
Sama činjenica da se događaj održao u prekrasnom dvorcu iz 16. stoljeća te imanju koje se prostire na 25 hektara je fascinantna. Još je zanimljivija činjenica da je dvorac u vlasništvu UK-a te služi kao mjesto za strateške razgovore. Miro Kovačić, jedan od naših poznatih konzultanata, bio je tamo kada se razgovaralo o neovisnosti Hrvatske devedesetih. Znači, britanska vlada koristi ovo mjesto da dovede važne ljude, zatvori ih u dvorac i crpi informacije iz službenih i neslužbenih razgovora. Sjetio sam se odmah velikog broja naših dvoraca koji su većinom ruševine, a mogli bi se koristiti za ovakve namjene... Zanimljivo je da se Wiston House može iznajmiti i za privatne događaje (ali za najbogatije) tako da država i na taj način pokriva dio troškova održavanja.
Wiston House
Atmosfera je bila ležerna budući da nema medija, a objava fotografija je jedino moguća ako imate dopuštenje svih s fotografije. Dio ljudi bio je smješten u okolnim pomoćnim zgradama, a dio u samom dvorcu. Ja sam bio smješten u dvorcu i to u prekrasnoj sobi veličine otprilike 30-ak m2 s pogledom na prekrasno okolno imanje te brojne ovce koje pasu pašnjacima. Organizacija je bila odlična, mene je dočekao vozač na Heathrowu i nakon sat vožnje bili smo u dvorcu", kaže Štetner.
Što se tiče hrvatske startup scene, Štetner kaže da su članovi CRANE-a u posljednjih šest mjeseci uložili u 15-ak projekata, no upozorava da bi za snažniji razvoj ekonomije trebalo napraviti jače rasterećenje poslovanja. Kaže da bi manji porezi donijeli veće prihode proračunu, zbog povećanja poslovne aktivnosti.
Trebamo smanjiti poreze na rad
"Članovi CRANE-a u zadnjih šest mjeseci investirali su u 15-ak projekata, većinom ICO-a, što smatram jako dobrom brojkom. Primjećuje se trend investicija u kojima članovi žele biti anonimni tako da ne mogu govoriti o imenima investitora i startupa, ali to je njihovo pravo. Hrvatska još uvijek dosta zaostaje za npr. Slovenijom po broju projekata, ali to je i razumljivo jer usprkos dobrome smjeru još uvijek nismo napravili bitne rezove za atraktivne uvjete poslovanja. Prvenstveno ovdje mislim na visok stupanj birokracije te jako skup državni aparat. U zemlji imamo oko 1.260.000 umirovljenika od kojih je samo oko 350.000 u redovnoj starosnoj mirovini. Radnika je oko milijun i pol! Zamislite što to znači za državni proračun! Moramo naći prostora za ozbiljnije rezove doprinosa i poreza na plaću jer će s time automatski rasti neto plaće, a s time i potrošnja i prihod za proračun. Kad smo već kod UK-a - tamo je najviša stopa doprinosa i poreza na plaće, ukoliko se ne varam, oko 43 % - u Hrvatskoj je 100 %! Pogledajte samo primjer poreza na dobit - smanjen je, a država je uprihodila više! To je put", zaključuje Štetner.