Britanija ukinula zabranu vađenja plina iz zemlje metodom koja izaziva potrese

Foto: EPA

VELIKA Britanija službeno je danas ukinula zabranu hidrauličkog frakturiranja plina iz škriljevca, otklonivši strahovanja od potresa koje često izazva porukom da je "apsolutni prioritet" jačanje opskrbe energijom. Nova britanska premijerka Liz Truss izjavila je početkom rujna da će frakturiranje biti dopušteno ondje gdje ga podržava lokalna zajednica. Ekološki aktivisti i građani koji žive u blizini bušotina protive se toj metodi vađenja ugljikovodika.

Metoda je zabranjena

Plin se iz škriljevca vadi ubrizgavanjem vode s kemikalijama pod visokim tlakom u pukotine u stijenama. Metoda je zabranjena nakon što je industrijski regulator rekao da nije moguće predvidjeti magnitudu potresa koju bi mogla izazvati. Ministar za poslovanje i energetiku Jacob Rees-Mogg izjavio je pak u četvrtak da treba istražiti sve izvore energije kako bi se povećala domaća proizvodnja, "tako da je ispravno što smo ukinuli zabranu kako bismo realizirali sve potencijalne izvore domaćeg plina".

Stručnjaci pak upozoravaju da obnova frakturiranja neće pomoći smanjiti cijene energije ove zime budući da će biti potrebno mnogo godina da se sektor razvije i da nije jasno može li se izvući značajna količina plina.

Najsnažniji potres uzrokovan 2011.

"Čak i ako se pokaže da se rizicima može upravljati i da su prihvatljivi, plin iz škriljevca značajno bi utjecao na opskrbu Ujedinjenog Kraljevstva samo ako bi se sljedećeg desetljeća izbušile tisuće pozitivnih bušotina", rekao je počasni profesor na Sveučilištu Durham Andrew Aplin. Najsnažniji potres izazvan frakturiranjem dogodio se 2011. godine u mjestu Cuadrilla u Blackpoolu, na sjeveru Engleske, a magnituda mu je bila 2.3 po Richteru.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.