NOVINAR CNN-a Tom Foreman objasnio je kako funkcioniraju dronovi kamikaze i kako ih ukrajinska vojska koristi da bi stekla prednost na bojišnici.
Za razliku od klasičnih masivnih vojnih dronova koji mogu letjeti velikim brzinama i prijeći ogromne udaljenosti kako bi ispustili projektile, ovi bespilotni sustavi malih su dimenzija, sporiji i potrošni.
"No ovo oružje ima značajan psihološki učinak na bojnome polju", rekao je za CNN umirovljeni poručnik Cedric Leighton.
Primjerice, Switchblade 300 težak je oko 2.6 kilograma te se može nositi u ruksaku. Vrlo se lako postavlja i lansira te može 15 minuta letjeti brzinom od 96 km/h, dok njegova kamera i GPS sustav snimaju neprijateljsku poziciju ili objekte.
Kada nacilja metu i dobije naredbu, dron može ubrzati na 160 km/h i zabiti se u određeno područje, pri čemu eksplodira.
Vojni analitičari navode da obje strane, i ruska i ukrajinska vojska, koriste ovakve bespilotne letjelice, ali da Ukrajinci njima mnogo vještije barataju.
"Moja osobna procjena je da je 20% do 30% poginulih ruskih vojnika stradalo tako što je ukrajinska vojska koristila dronove kamikaze", kazao je Leighton.
Vojni analitičari navode da su ovakvi tipovi dronova savršeni za male i brze postrojbe kakvih često ima u ukrajinskoj vojsci. Dronove kamikaze je teško uočiti i lako se mogu neprimjetno približiti zadanoj poziciji. Ukrajina navodno već sada koristi nekoliko tipova takvih dronova, a Sjedinjene Države su ponudile toj zemlji još stotine sustava Switchblade.