HRVATSKI sabor je danas raspravljao o prijedlogu zakona o gospodarenju otpadom (EU) kojim se do 2035. određuju novi, viši ciljevi odvajanja i recikliranja otpada - 65 umjesto 50 posto i novi niži ciljevi za odlaganje otpada - 10 posto.
Tim prijedlogom, koji je u prvom čitanju, zabranit će se stavljanje na tržište određenih jednokratnih plastičnih proizvoda (npr. slamke, pribor za jelo, štapići za uši i sl.), a od 1. siječnja iduće godine i laganih plastičnih vrećica za nošenje.
Izuzetak su, rekao je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, vrlo lagane plastične vrećice koje se koriste isključivo iz higijenskih razloga ili koje služe isključivo kao primarna ambalaža za rasutu hranu, kada to pomaže sprječavanju bacanja hrane.
“Ovo je najkompleksniji zakonski akt koje je Ministarstvo imalo priliku donijeti u proteklih nekoliko godina”, rekao je Ćorić dok je iznosio izmjene zakona, prenosi N1.
Zekanović: Trebalo bi krenuti o ministarstava i sabora da pokažemo primjerom
Odgovarao je i na replike zastupnika, jedna od njih bila je i ona Hrvoja Zekanovića.
“Ne radi se samo o Hrvatskom saboru, radi se i o ministarstvima. S obzirom na koronamjere, ne hrane se ljudi više u restoranu nego u svojim uredima. Radi se o tonama otpada koji se ne razvrstava. Radi se o stiroporskoj posudi, radi se o vrećici, radi se o jednokratnom priboru. Od glave riba smrdi i trebalo bi krenuti od ministarstava i sabora da pokažemo primjerom kako se to radi”, rekao je Zekanović.
Na njegovu repliku Ćorić je odgovorio kako se te "tisuće tona otpada" rješavaju ovim zakonom. Uz to je iz vrećice, koju je imao kraj govornice, izvadio plastične tanjure i stiroporsku posudu. "Ovo smo upravo ovim zakonom riješili", rekao je.
Jandroković: Moram pustiti ministra da pokaže što će biti zabranjeno
Reagirao je Gordan Jandroković. "Moram sada pustiti ministra da pokaže što će sve biti zabranjeno", rekao je Jandroković.
Ćorić je na to pokazao i plastične čaše i slamke te pokazao zastupnicima. "Ja sam siguran nakon što svi podržite zakon da o tome više nećemo morati pričati", rekao je Ćorić.
Propisuje se i da su obveznici izrade plana gospodarenja otpadom država i županije, odnosno Grad Zagreb.