Točno tri tjedna prije predsjedničkih izbora objavljen je novi Crodemoskop za RTL. Ne samo da podrška HDZ-u nakon privođenja ministra zdravstva zbog sumnji u tešku korupciju nije pala već je i blago narasla. Blago rastu i oporbeni SDP i Možemo.
Da su izbori provedeni početkom prosinca, HDZ bi bio relativni izborni pobjednik ispred prvog pratitelja, SDP-a, ali i ostatka političke konkurencije. Tako je u mjerenju rejtinga stranaka provedenom između 2. i 5. prosinca HDZ zabilježio izbor od 26.8 posto (u studenom 26.7 posto). Na drugom mjestu je SDP s 22.5 posto (prema 22.2 posto iz studenog). Treće mjesto drži platforma Možemo s izbornom podrškom od 9.9 posto (prošli mjesec 9 posto).
Na četvrtom je mjestu i dalje Most koji u ovomjesečnom mjerenju bilježi podršku od 6.4 posto (jednako kao u studenom). Domovinsku pokret je na petom mjestu, pao je s 3.5 posto na 2.7 posto.
Šest je stranaka iznad 1 posto, a to su Centar s 1.7 posto i Domino s 1.5 posto. Zatim ide IDS s 1.4 posto pa HNS s 1.4 posto, HSU s 1.2 posto te HSS s 1 posto.
Sve ostale stranke su ispod 1 posto i u sferi statističke pogreške: Fokus (0.9 posto), Hrvatski suverenisti i Nezavisna platforma Sjever (obje po 0.8 posto) te Radnička fronta (0.7 posto).
Uhićenje Beroša najvažnija tema za 58% građana
Afera Mikroskop, koja je završila pritvorom bivšeg ministra zdravstva, najvažnija je tema mjeseca za 58.3 posto građana.
Visoke cijene hrane i drugih važnih proizvoda u hrvatskim trgovinama najvažnija su tema za 6.6 posto građana. Pretkampanja u izborima za predsjednika Republike i početak prikupljanja potpisa za kandidature izbor je 6.3 posto građana, a vrlo blizu je obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje (6.2 posto).
Izbor Trumpa za predsjednika SAD-a je najvažniji događaj za 4 posto građana, a sljedeće teme bilježe izbor od 2.3 posto: štrajk dijela zdravstvenih djelatnika i intenziviranje ratnog sukoba u Ukrajini, rat u Gazi i Libanonu, sporazum o primirju u Libanonu.
Tri su teme s izborom od 1.5 posto: vraćanje ilegalnih migranata u Hrvatsku iz drugih zemalja članica EU, sukob predsjednika Milanovića s Plenkovićem, Anušićem i Grlićem Radmanom te predstavljanje nove ministrice zdravstva. Sve su ostale teme i događaji zabilježili izbor manji od 1.5 posto.
Istraživanje se provodi početkom mjeseca na reprezentativnom uzorku od 1300 ispitanika CATI metodom (telefonski). Uzorak je stratificiran po županijama i veličini naselja, uz kontrolu socio-demografskih obilježja birača po spolu, dobi i obrazovanju; standardna greška uzorka: ±2.77% (za utvrđivanje rejtinga stranaka ±3.1%) uz razinu pouzdanosti od 95%.