Prognostičari DHMZ-a izdali su za sutra crveno upozorenje za riječko, kninsko i splitsko područje zbog grmljavinskog nevremena praćenog olujnim vjetrom i ponegdje moguće tuče, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite poslijepodne. Za dio Hrvatske za sutra je izdano narančasto upozorenje zbog jakog vjetra te mjestimice obilne kiše i izraženih pljuskova praćenih grmljavinom.
Prema meteorološkim i hidrološkim prognozama DHMZ-a, kao i sličnih mjerodavnih službi susjednih zemalja, danas tijekom popodneva i večeri, kao i tijekom noći na petak doći će do pogoršanja vremena, koje će se zadržati i tijekom petka. Najveće oborine prilikom prolaska ove ciklone očekuju se na području riječke regije, kao i na području Gorskog kotara, gdje može pasti od 100 do 150 milimetara kiše.
Na ostalom području Hrvatske očekuje se od 30 do 65 milimetara kiše, ali se lokalno očekuju i olujna nevremena uz jake pljuskove i umjerene oborine koje mogu prouzročiti bujične poplave, a na gradskim područjima vrlo opasne urbane poplave.
Velike količine oborina očekuju se također i na području susjedne Slovenije, gdje će prilikom prolaska ove ciklone (četvrtak popodne i večer te petak ujutro) pasti od 50 do 150 milimetara kiše.
Prognozirane količine oborina prvenstveno će prouzročiti brz i velik porast manjih bujičnih vodotoka, kao i odvodnih kanala unutar urbanih područja. Iz Ravnateljstva civilne zaštite poručili su da Operativni centar prognoze DHMZ-a prosljeđuje preko županijskih centara 112 upute žurnim službama i lokalnim stožerima civilne zaštite kako bi se na vrijeme osigurale sve potrebne mjere za moguću provedbu aktivne obrane od poplava u narednim danima.
Na snazi je i posebno hidrološko upozorenje sektora DHMZ.a:
“Zbog prognoziranih grmljavinskih pljuskova koji lokalno mogu biti jače izraženi i praćeni obilnijom oborinom, danas na području sjevernog Jadrana i Gorskog kotara, a tijekom noći i sutrašnjeg dana i na području Like, srednjeg Jadrana i njegove unutrašnjosti postoji mogućnost pojave bujičnih i urbanih poplava.”
U noći i u petak ujutro na sjevernom Jadranu i u gorju ponovno će biti obilne kiše, ponegdje i olujnog nevremena, uz mogućnost tuče i pijavica. Danju promjenjivo i za studeni razmjerno toplo, uz mali hod temperature, ali uz često jak, osobito na moru i olujan jugozapadnjak, te još mjestimičnu kišu, osobito navečer.
I u Dalmaciji opasno vrijeme - posebno u petak prijepodne - i zbog prevladavajuće jakog i olujnog vjetra, najprije juga, zatim većinom jugozapadnjaka, i zbog lokalno obilnih pljuskova s grmljavinom, nevremena... Poslijepodne više sunčanih sati, ali i dalje ne sasvim stabilno. Temperatura zraka uglavnom od 16 do 21°C, prema večeri osjetno niža.
Za studeni toplo i na jugu Hrvatske te također vjetrovito, uz more i jače valovito, pa i uzburkano. Obilniji pljuskovi s grmljavinom vjerojatno će biti najčešći između 9 i 13 sati.
U središnjoj Hrvatskoj najnestabilnije, najvjetrovitije i najtoplije u noći i prijepodne. Poslijepodne sunčanije, ali i svježije, prema večeri i osjetno, uz mjestimice moguću novu kišu, osobito u Karlovačkoj županiji.
I u Slavoniji, Baranji i Srijemu upozorenja - i zbog vjetra i izraženijih pljuskova s grmljavinom, ponegdje možda i tučom. I pritom u noći i prijepodne razmjerno toplo, zatim osjetno svježije, prognozira za HRT Zoran Vakula.
U subotu sunčanije i mirnije, uz nižu temperaturu, osobito ujutro, kada je u unutrašnjosti moguća mjestimična magla. U nedjelju ponovno nestabilnije i oblačnije, uz čestu kišu, većinom u obliku pljuskova, koje može pratiti grmljavina, pa i nevrijeme.
Već poslijepodne sa zapada razvedravanje, ali će i početkom novog tjedna biti promjenjivo, uz i dalje češću i obilniju kišu na Jadranu. Srećom za mnoge, bit će manje vjetrovito nego za vikend, osobito u nedjelju, tijekom koje će, kao i u petak, poplavljivanja riva biti i zbog često obilnih pljuskova s grmljavinom.
Zapadna Slovenija je pod crvenim upozorenjem. Tamo se, naime, očekuje obilna oborina, zbog čega se očekuju novi porasti vodostaja rijeka. Večeras i noćas očekuje se nagli porast razina rijeka, najprije na sjeverozapadu, kasnije i drugdje po Sloveniji, javlja N1. Slovenska Agencija za okoliš i civilna zaštita mole građane zapadnih dijelova Slovenije da pronađu smještaj kod rodbine i prijatelja ako sumnjaju u vlastitu sigurnost. Također im se nude smještaji u školama.
"Dolazi nam jedna od najjačih ciklona u posljednjih deset godina, molimo, sklonite se pravovremeno, čekaju nas jesenske poplave, otvorili smo domove i škole za sve one koji se kod kuće ne osjećaju sigurno", upozorila je Agencija.
Oluja Ciaran koja je danas pogodila zapadnu Europu odnijela je najmanje šest života, među kojima petogodišnje dijete u Belgiji, i izazvala kaos u prometu - zatvaranje luka i odgodu brojnih letova. Pad drveća uslijed snažnih naleta vjetra uzrokovao je smrt svih šestero ljudi: dvoje u Belgiji i po jedan u Španjolskoj, Francuskoj, Njemačkoj i Nizozemskoj.
Zbog oluje je djelomično prekinut željeznički promet u Flandriji, a vlakovi u Belgiji koji su prometovali vozili su smanjenom brzinom. Pomorski promet je prekinut u Anversu, a prometni kaos je uslijedio i u zračnoj luci u Bruxellesu, s odgođenim letovima i velikim kašnjenjem.
Uz jednog poginulog, na sjeveru Francuske je u oluji ozlijeđeno 16 ljudi, među kojima sedam vatrogasaca. U Francuskoj je bez struje ostalo oko 1.2 milijuna domaćinstava, najviše u Bretagni, njih 780.000.
Nevrijeme je teško pogodilo i jug Engleske, zbog čega su otkazane brodske i trajektne linije iz Dovera. Zatvoreno je i oko stotinu škola.
Na otoku Jersey je oglašeno crveno upozorenje zbog vjetrova koji su puhali brzinom od 160 km/h. Otkazani su svi letovi iz zračnih luka na Jerseya, u Guerneseyu i Aurignyu.
U Nizozemskoj je na snazi narančasto upozorenje, s vjetrovima koji su dosezali 110 km na sat. Na amsterdamskom aerodromu Schipol odgođeno je oko 200 letova.
U zapadnoj Francuskoj je do petka zatvoren željeznički promet, a brzi vlakovi (TGV) između Pariza i Le Mansa te Pariza i Nantesa tajođer ne voze.
U noći sa srijede na četvrtak su u Bretagni zabilježeni vjetrovi od 200 km na sat.
U Španjolskoj je nevremenom najviše pogođena Galicija, na sjeverozapadu, i na snazi je crveno upozorenje, kao i u Baskiji gdje su izmjereni valovi visine između osam i devet metara.
Iako Portugal nije direktno pogođen, vlasti su izdale crveno upozorenje u priobalnim područjima na sjeveru zemlje.