Dalić nije govorila istinu, smisao izvanredne uprave Agrokora nije otkrivanje nego skrivanje isplate novca

Foto: FAH

"SMISAO izvanredne uprave je taj da se u značajnoj mjeri poveća transparentnost poslovanja Agrokora", objašnjavala je ministrica gospodarstva Martina Dalić povodom dolaska vladina izvanrednog povjerenika u Agrokor Ante Ramljaka.

Ali mjesec dana nakon dolaska povjerenika i izvanredne uprave, čini se kako je izjava Martine Dalić bila namjerna obmana jer se u Agrokoru radi suprotno, što je razbjesnilo oko dvije tisuće njegovih dobavljača.

Vladin povjerenik, a nema lista isplate ni preciznih kriterija


Naime, iako su obećali apsolutnu transparentnost kod isplate starih dugova Agrokora prema dobavljačima, zbog čega je uzet posljednji kredit i pisan poseban Zakon o sistemski bitnim tvrtkama, izostale su liste kojim je tvrtkama isplaćen novac i u kojem postotku te koji su točno kriteriji isplate. S obzirom na to da nije osigurano dovoljno novca za sve dobavljače, postavlja se i pitanje kako su rađene liste prioriteta i je li pri tome bilo sukoba interesa.

Neke tvrtke izuzetno su zadovoljne isplatom jer im je isplaćeno i do 50 posto potraživanja, ali neki dobavljači dobili su svega tri posto novca, odnosno gotovo ništa. Koliko je tko dobio i po kojem točno kriteriju, osim novinara Indexa, pitali su i predstavnici tih malih dobavljača, ali nismo dobili nikakav odgovor.

Zahtijevali smo na uvid liste isplata, ali na taj dio novinarskog upita jednostavno su se oglušili. Kao i na zahtjeve predstavnika malih dobavljača Tihomira Jajića. 

Ramljak se brani s petero ljudi u vjerovničkom vijeću

Štoviše, dojma smo da od vlade postavljena uprava upravo radi na tome da od javnosti prikrije pravo stanje. Naravno da se s tom tvrdnjom ne slažu u Agrokoru.


“Nije točna informacija da je izostala transparentnost pri isplati dijela starog duga dobavljača. O isplati staroga duga odluku je donijelo peteročlano privremeno vjerovničko vijeće sastavljeno od predstavnika dobavljača i vjerovnika i nikakva daljnja plaćanja starog duga nisu moguća bez odluke vjerovničkog vijeća", glasni službeni odgovor Agrokora, u kojem se dodaje da je ukupno 50 milijuna eura na ime staroga duga isplaćeno na račune preko 2200 dobavljača, a indirektno je ta brojka puno veća, s obzirom na to da neki od dobavljača surađuju s većim brojem kooperanata, odnosno drugih malih poduzeća koji su također ovom prilikom primili uplate.

Agrokor tako tvrdi da se transparentnost o kojoj je govorila ministrica Martina Dalić može svesti na činjenicu da je formirano peteročlano vjerovničko vijeće!?

Imate li mehanizme protiv sukoba interesa? Ne, što će nam to!?

"Trgovački sud u Zagrebu dana 13. travnja 2017. godine donio je rješenje o imenovanju članova privremenog vjerovničkog vijeća, u kojem su predstavnici odgovarajućih skupina vjerovnika, kao što je predviđeno Zakonom o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za RH. U privremeno vjerovničko vijeće tako su ispred dobavljača imenovani predstavnik Kraša, kao predstavnik velikih dobavljača, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore kao predstavnik malih dobavljača te predstavnici američke kompanije Knighthead Capital Management, ruske Sberbanke i Zagrebačke banke", kazali su nam iz Agrokora, ne želeći dati spisak dobavljača o tome koliko je pojedinoj tvrtki u postotku smanjeno potraživanje prema Agrokoru.


Iako je riječ o vladinu povjereniku koji je postavljen političkom odlukom, transparentnost odluka trebala bi biti na prvom mjestu. Upitali smo i to postoje li mehanizmi u kojima bi se spriječio sukob interesa vladina povjerenika u isplati novca te budućih poslova Agrokora. Pogađate, opet nismo dobili odgovor. Odnosno, u Agrokoru tvrde da je sve riješeno osnivanjem vjerovničkog vijeća.

"Kao što smo pojasnili, lista plaćanja bila je predmetom odlučivanja privremenog vjerovničkog vijeća, a s obzirom na ograničena sredstva koje je kompanija imala na raspolaganju, na listu su stavljeni oni dobavljači čije je poslovanje bilo najugroženije zbog visine duga Agrokora prema njima, odnosno oni za koje je to bilo nužno radi smanjenja sistemskog rizika i nastavka poslovanja, kao što propisuje Zakon o postupku izvanredne uprave. Kao što smo i objasnili, dosadašnje i sve daljnje procese plaćanja starog duga nadgleda vjerovničko vijeće, odnosno oni kojima je Agrokor dužan i bez čije se suglasnosti ne može provesti nijedno plaćanje dospjelih potraživanja", kažu nam iz Agrokora.

Tko nadgleda vjerovničko vijeće?

Ali tko nadgleda vjerovničko vijeće i koji su točno kriteriji za listu prioriteta, nije poznato. Sudeći prema službenom odgovoru iz Agrokora, sve je stvar - povjerenja.


"Agrokor je pod izvanrednom upravom uspostavio kvalitetan i otvoren dijalog s dobavljačima, u kojima se o svim problemima razgovara i traže rješenja, u skladu s realnim mogućnostima koje su ograničene činjenicom da je kompanija pod izvanrednom upravom završila između ostalog i zbog nemogućnosti plaćanja svojih obveza. Izvanredna uprava svakako će takav dijalog nastaviti i u njemu su pozvani sudjelovati svi dobavljači i njihovi legitimno izabrani predstavnici", kazali su na kraju iz Agrokora.

Dobavljači demantiraju Ramljakovu upravu

Tihomir Jajić, predstavnik dobavljača Agrokora, tvrdi kako su više puta od vjerovničkog vijeća tražili listu isplata te objašnjenje po kojim se točno kriterijima utvrđivala lista prioriteta za isplatu.

"Nikada nismo dobili taj dokument niti su nam ikada pojašnjeni ti kriteriji", kazao je Jajić.

Agrokor je u odgovoru na upit Indexa sugerirao kako se radi o sjajnoj komunikaciji uprave s dobavljačima, ali Jajić koji predstavlja oko dvije tisuće malih dobavljača, tvrdi da to nije istina.

"Ne, nikada nam te stvari nisu objašnjene. Netko je dobio puno, netko malo, a netko ništa. Bez da nam je objašnjeno kako se to dogodilo i zašto", kaže Jajić.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.