ĐURO Đaković grupacija u 2022. godini je ostvarila neto dobit od 1.97 milijuna kuna, za razliku od godine prije, kada je poslovala s gubitkom od 109.5 milijuna kuna, pokazuje konsolidirano financijsko izvješće objavljeno u utorak. Ukupni konsolidirani prihodi grupacije su iznosili 627.7 milijuna kuna i veći su za 116.5 posto, a ukupni su rashodi porasli za 56.7 posto, na 625.8 milijuna kuna.
Prihodi od prodaje na domaćem tržištu ostvareni su u iznosu od 73.7 milijuna kuna, što je 12.79 posto prihoda od prodaje. Na inozemnom tržištu ostvareno je 87.21 posto prihoda od realizacije ili 502.5 milijuna kuna. U financijskom izvješću se među ostalim navodi kako je nakon odobrenja potpore za sanaciju od vlade i Europske komisije (EK) u ukupnom iznosu od 300 milijuna kuna grupacija Đuro Đaković uspjela stabilizirati svoju likvidnost.
Nakon toga i proizvodni proces je optimiziran i kreće se nesmetano dok raste i razina poslovnih prihoda, poglavito prihoda od izvoza te bi sve trebalo završiti ulaskom strateškog partnera u vlasničku strukturu kompanije.
"Program restrukturiranja Grupacije usvojen je od EK te je posljedično 23. lipnja 2022. održana sjednica Glavne skupštine na kojoj je donesen dio odluka predviđenih Programom restrukturiranja, a nakon toga i 31. kolovoza 2022. i druga sjednica Glavne skupštine prema kojoj je izglasan ulazak društva DD Acquisition u većinsko vlasništvo Đuro Đaković Grupe ulaganjem 231.99 milijuna kuna u temeljni kapital", ističe se u izvješću.
Uspjeh programa, kako se navodi, trebao bi značiti osiguranje dugoročne održivosti i stabilnog razvoja cijele grupacije. Prema podacima iz izvješća, trenutno glavni procesi koji se događaju u grupaciji Đuro Đaković odnose na tri ključna cilja - dovršetak procesa restrukturiranja temeljenom na Programu restrukturiranja, održavanje pozitivnih novčanih tijekova i osiguravanje financijskog praćenja ugovorenih poslova i postizanje zacrtanih razina operativnih marži po pojedinoj članici.
Grupacija je, kako se navodi, u koordinaciji s ostalim akterima procesa usuglasila Program restrukturiranja u skladu sa smjernicama o državnim potporama za sanaciju i restrukturiranje nefinancijskih poduzetnika u teškoćama EK koji je odobren od strane tijela EK.
Program sadržava strateško i operativno restrukturiranje, koncept financijskog restrukturiranja te implementaciju programa u koju se krenulo nakon odobrenja od strane EK. Nakon provedbe programa Grupacija bi trebala dostići održivo osnovno poslovanje, solventnost, likvidnost i maksimiziranje vrijednosti poslovanja.
Osnove koncepta financijskog restrukturiranja uključuju smanjenje duga i obveza kroz dokapitalizaciju, pokrivanje prenesenih gubitaka, i ulazak potencijalnog strateškog partnera u vlasništvo Grupacije. U izvješću se navodi i kako na dan 31. prosinca 2022. društva Grupacije imaju potpisane ugovore u vrijednosti od 439.9 milijuna kuna.