Dolar oslabio, cijene nafte pale

Foto: Shutterstock

NA valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 101.66 bodova, dok je u petak navečer iznosio 101.72 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0.1 posto, na 133.95 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla 0.05 posto, na 1.0995 dolara.

Cijene su nafte, pak, i dalje pod pritiskom, nakon što su prošloga tjedna pale više od 5 posto.

Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0.98 posto, na 80.85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1.02 posto, na 77.05 dolara.

Azijski ulagači oprezni na početku tjedna

 Na azijskim se burzama u ponedjeljak trguje oprezno jer ulagači ne žele riskirati uoči objave poslovnih rezultata niza američkih tehnoloških divova i makroekonomskih izvješća koja će pokazati kakva je situacija u gospodarstvima.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7 sati u minusu 0.4 posto, nakon što je prošloga tjedna pao više od 1.5 posto.

Jutros je japanski Nikkei indeks ojačao 0.2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0.1 i 0.8 posto.

Azijski su ulagači oprezni jer će ovoga tjedna kvartalne poslovne rezultate objaviti niz velikih tehnoloških kompanija, uključujući Microsoft i Apple, što bi moglo osjetno utjecati na smjer tržišta.

Dosadašnji dio sezone objava poslovnih rezultata američkih kompanija nije baš blistav, s obzirom na to da se rast gospodarstava usporava, a time i potrošnja kućanstava.

Prema posljednjim procjenama analitičara u anketi Reutersa, zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa bit će u prvom tromjesečju oko 5 posto manje nego u istom lanjskom kvartalu.

Ulagači su oprezni i zbog toga što se očekuje daljnje povećanje kamata američke središnje banke na sjednici početkom svibnja.

Doduše, inflacijski pritisci u SAD-u postupno popuštaju, no nedovoljno, pa bi Fed mogao nastaviti sa zaoštravanjem monetarne politike.

Na tržištu novca procjenjuju se da postoji više od 80 posto izgleda da će Fed povećati kamate za daljnjih 0.25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5.25 posto.

Početkom svibnja kamate će najvjerojatnije dodatno povećati i Europska središnja banka. Pitanje je samo hoće li to biti 0.25 ili 0.50 postotnih bodova.