Dom za starije u kojem je izgorjelo šest ljudi bio je ilegalan

Foto: Igor Kralj/PIXSELL

JUTRO poslije tragedije u Andraševcu preseljeni su korisnici ilegalnog obiteljskog doma za starije. Neki su se vratili obiteljima, a neki su premješteni u drugi dom.

Darinka Sviben, ravnateljica doma za starije osobe Lobor-grad, za Dnevnik Nove TV kaže da kod njih, s obzirom na to da se radi o teškoj, izvanrednoj situaciji, u kriznom smještaju mogu ostati do šest mjeseci.

Stanislava Erdelja, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Donja Stubica, kaže da će se raditi s korisnicima i reći će kakva je situacija.

"Ovdje nema mogućnosti ostanka jer, kao što znate, taj dom ne postoji. Dakle, ne možete zatvoriti nešto što očito nije ni otvoreno", kaže Erdelja.

Ni izgoreni objekt ni kuća pored njega, kao ni zaposleni i korisnici ni u čijoj evidenciji nisu ni bili, potvrđuje i Martina Gregurević Šanjug, pročelnica u Krapinsko-zagorskoj županiji.

"Nikad nije izdano rješenje o početku rada"

"Minimalni uvjeti nikad nisu bili utvrđivani niti je izdano odgovarajuće rješenje o početku rada za obiteljsku kuću na adresi Dolinska 22 niti drveni objekt koji se nalazi u dvorištu te kuće", otkrila je Gregurević Šanjug.

Jučer su na mjesto tragedije stigli i inspektori rada. Zatekli su, doznajemo, pet radnika. Od vlasnice doma sutra će zatražiti sve ugovore o radu.

Oni su tek jedan od 473 obiteljska doma, a struka već godinama apelira za bolji nadzor nad njima.

"Zakon ne propisuje nikakvu obvezu vlasniku obiteljskog doma da angažira stručnjake u brizi oko korisnika koji su kod njih smješteni niti propisuje obvezu onome koji izdaje dozvolu da prati rad tih domova", kaže Štefica Karčić iz Udruge socijalnih radnika.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.