Foto: FAH
>> Protiv Dalićke, Ramljaka i drugih podnesena kaznena prijava, zvuči kao da ju je pisao sam Todorić
Prema mnoštvu insajderskih detalja, čini se da su autori Todorićevi odvjetnici, ali i sam Todorić. U prijavi se navodi da je američki fond Knighthead kupio 49 posto obveznica Agrokora (nominalna vrijednost 490 milijuna eura, a platili su 150 milijuna eura) nakon što im je obećano roll up financiranje i prioritetna isplata duga, što im je donijelo golemu zaradu. U prijavi se tvrdi da je sve bilo dogovarano s Dalić i Ramljakom te nizom njegovih savjetnika, kao dio zločinačkog udruživanja.
"Samo na prvih 100 milijuna plasiranih eura pribavili su imovinsku korist Knighthead fondu od 70 milijuna eura (junk bond preko noći pretvoren u super senior plasman)", navodi se.
Je li bilo zločinačkog udruživanja s Knightheadom?
Naravno, nije sporno da fond zarađuje na kupnji obveznica. Ali kada bi Todorićevi odvjetnici uspjeli dokazati da su raspolagali povlaštenim informacijama, za involvirane bi to značilo kazneno djelo, a za hrvatsku vladu bio bi to neviđeni skandal koji bi mogao dovesti ne samo do pada Ramljaka i Dalić, nego i do sloma vlade. A kamoli uspiju li dokazati zločinačko udruživanje.
U prijavi se spominju imena odvjetnika Tina Doličkog, koji je prvo radio za Knighthead pa za Ramljaka, zatim Wilhelma Hemetsbergera za kojeg se također tvrdi da zastupa interese američkog fonda, iako je formalno Ramljakov savjetnik. Također se spominju Boris Šavorić i Tonći Korunić, kao autori Lexa Agrokora. Optužuje se zapravo da je Knighthead instalirao svoje ljude u Agrokor. Dolički je tako, tvrdi se u prijavi, došao kao zastupnik Knightheada u Vjerovničkom vijeću, u koje ga je instalirao Ramljak, pa kasnije postao njegov savjetnik. Index je od svih prozvanih zatražio reakciju koju ćemo objaviti čim je dobijemo.
Neke su teze manje uvjerljive, primjerice ona da je Agrokor bio spreman za IPO, ali je zločinačka grupa dezinformacijama rušila vrijednost kompanije, budući da je poznato da je Todorić svojim upravljanjem doveo do sloma kompanije. Ti manje uvjerljivi dijelovi zvuče kao da ih je pisao sam Todorić, koji nije spreman suočiti se s vlastitim promašajima u vođenju kompanije. I spominjanje Mosta kao rušitelja Agrokora djeluje kao Todorićev obračun s Božom Petrovom, koji je podnio kaznenu prijavu protiv DORH-a.
Dalić i Ramljak još kriju listu kreditora u roll upu i autore Lex Agrokora
Todorićeva ključna optužba da se radi o udruženom pothvatu unutar kojeg su se dogovorili da rastrančiraju i rasprodaju Agrokor za svoj račun zahtijeva odgovor na pitanje kako je to uopće moguće? To se u prijavi ne spominje. Tu je ključna odredba članka 18. Lex Agrokora koja omogućava Ramljaku da vjerovničko vijeće posloži tako da u njemu sjedi većina koja će potpisati nagodbu koju dogovore s odabranim vjerovnicima. Vijeće nema unaprijed zadan broj članova, može ih biti od 3 do 9. Zakon ni na koji način ne određuje kako odrediti gospodarske skupine vjerovnika (npr. fondovi, banke, dobavljači), nego mu daje slobodu, odnosno golemu moć manevriranja. Za razliku od stečajnog zakona, Lex Agrokor nije propisao mehanizme kontrole sastavljanje vjerovničkog vijeća, ovdje sud nema zadnju kod sastavljanja vijeća.
Cijeli proces oko državnog upravljanja Agrokorom bio je netransparentan i sumnjiv i bez ove kaznene prijave, no ovdje se pojavljuju i neka do sada nepoznata imena poput Willa Hemetsbergera za kojeg Todorić čak tvrdi da je autor roll upa. Ne treba zaboraviti da Ramljak i Dalić od javnosti još uvijek kriju točnu listu kreditora i iznosa s kojima su sudjelovali u roll-upu, kao i stvarne autore Lex Agrokora. I baš zato što prijava otvara vrlo ozbiljnu sumnju, da je nakon jednog lošeg vlasnika, Agrokor dobio drugog lošeg-državu, DORH bi trebao ozbiljno ispitati ovu prijavu, bez obzira što je očito Todorićeva. Naravno ne zaboravljajući ni na kaznene prijave protiv Todorića.