Foto : Wikipedia, Screenshot: YouTube
NAKON što su države članice krajem listopada odbile prijedlog Europske komisije za obnovom
korištenja herbicida glifosata u Europskoj uniji na još 10 godina, Komisija je na današnjem sastanku
Četrnaest država članica (Češka, Estonija, Litva, Latvija, Mađarska, Nizozemska, Slovenija, Slovačka, Finska, Ujedinjena Kraljevina, Švedska, Danska, Irska i Španjolska) podržalo je prijedlog Komisije, dok je devet država članica (Belgija, Grčka, Francuska, Hrvatska, Italija, Cipar, Luksemburg, Malta i Austrija) glasovalo protiv prijedloga za produljenje dozvole za glifosat, a suzdržane su ostale Njemačka, Poljska, Portugal, Rumunjska i Bugarska.
Budući da dozvola za glifosat istječe 31. prosinca, zastupnik Zelenih/ESS-a u Europskom parlamentu Davor Škrlec, koji se zalaže za ukidanje kontroverznog glifosata, smatra kako bi konačna odluka mogla ovisiti o jednom čovjeku, predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru.
"Hrvatska je s Francuskom i Italijom kao i na prošlom sastanku glasovala protiv obnove
korištenja glifosata u Europskoj uniji. Nakon dvaju neuspjelih pokušaja da se zadovolji kvalificirana
Škrlec: Juncker vrši pritisak na države članice
"Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker želi izvršiti pritisak na države članice jer je u protivnom prisiljen ukinuti korištenje glifosata ako nacionalne vlade same ne donesu odluku. Predsjednik Juncker mora uzeti u obzir rezoluciju Europskog parlamenta koja se protivi produljenju dozvole za glifosat, a nju smo usvojili na posljednjoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu. Tražimo da se poduzmu sve potrebne mjere za postupnim prestankom korištenja potencijalno kancerogenog glifosata do 2022. godine kada ćemo prihvatiti već dostupne alternative toksičnim herbicidima koje su održive i sigurnije za zdravlje ljudi i životinja.
Klub zastupnika Zelenih/ESS-a zatražio je osnivanje posebnog istražnog odbora Europskog
parlamenta jer postoji zabrinutost kako se tijekom procesa donošenja odluka o glifosatu nisu
poštivala pravila", rekao je Škrlec.
Dodatni otpor produljenju dozvole za glifosat pruža i Europska građanska inicijativa (ECI) koja je
prikupila milijun potpisa građana Europske unije i poziva Europsku komisiju da državama članicama
predloži zabranu glifosata, provede reformu postupka odobravanja pesticida i da na razini EU-a utvrdi obvezne ciljeve smanjenja upotrebe pesticida. Organizatori će imati priliku predstaviti svoju
inicijativu na javnom saslušanju 20. studenog u Europskom parlamentu.